Řez okrasné trávy

Přichází čas na ořezávání okrasných trav

Březen je čas, kdy je vhodné ořezat všelijaké okrasné trávy u vás na zahradě. Je totiž potřeba postarat se o tyto okrasné rostliny, které zkrášlují vaši zahradu, po náročné zimě, kterou prodělávají. Pojďme se podívat na rady, které se k ořezu okrasných trav vážou. Určitě to budete při přicházejícím jaru potřebovat.

V březnu to začíná

Březen je právě tím měsícem, v kterém doslova okrasné trávy volají po ořezu. Musíte se totiž postarat o zahradu, která se probouzí po náročné zimě a trávy nejsou žádnou výjimkou. Počátkem jara tak bereme do rukou zahradnické nůžky, jako nejlepší nástroj pro tyto úpravy, a jdeme na to. Po zazimování, které většinou spočívá v přihrnutí slámou nebo hrabankou, odkryjeme rostliny a dáme se do toho. Důležitá věc před samotným ořezem je kontrola nástrojů. Musí být velmi a správně ostré. Ať již jde o pilky nebo nůžky. S tupými nástroji totiž uděláte více škody než užitku a rostlina při takových manipulacích trpí.

Co stříhat a co ne?

Určitě se tato otázka nabízí. Nestříháme traviny jako je ovsíř, ostřice, metlice nebo smělek s kostřava. Tyto traviny jen očistěte od suchých částí, ale nůžky na ně nepoužijete. Ořez se týká travin, které se nazývají jako takzvané opadavé neboli zatahující. Tyto trávy musíme zastřihnout, a to do výšky asi deseti až patnácti centimetrů nad zemí. Pokud tak u těchto druhů, jichž se ořez týká, neučiníte, Nové výhonky budou mít problém s prorůstáním a staré a odumřelé části by v takových rostlinách dominovaly. Novým výhonkům tak ořezem usnadňujeme jejich prosazování.

Mezi zatahující trávy patří…

Mezi tyto druhy trav, které ořez určitě potřebují patří například hojně rozšířený rod miscanthus. Jedná se o dekorativní trávy, které bohatě kvetou. Například taková miscanthus sinensis zebrinus je žlutá pruhovaná tráva, která se dorůstá výšky až 1,8 metru. Honě kvete na podzim a daří se jí, pokud má za sebou dlouhé a teplé léto. Dále do tohoto druhu patří například ozdobnice čínská, která má tmavé a velmi úzké listy. Ozdobuje naše záhony a má zajímavé čárkovité laty.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Lukáš Odpovědět

    Tak. Vždycky mě fascinuje, jak na veřejných plochách ořezávají uschlou trávu už na podzim. A pak se diví, že jim na jaře nechce obrazit…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *