Přesazování ovocných stromů: postup pro malé i velké stromy

Jabloně

Přesazování ovocných stromů obvykle děláme pouze z nějakého důležitého důvodu (například příliš hustý růst stromků). Je to práce poměrně náročná. Pro další růst stromků je ale zásadní. Problémem může být přesazování několik let starých stromů, které již mají vyvinuté a rozložité kořeny. V takovém případě bude také samotná manipulace se stromkem náročnější. Jak na to?

Základní pravidla přesazování

V první řadě bychom stromy neměli přesazovat v průběhu vegetačního období. Mohli bychom totiž poškodit kořeny, nebo strom šokovat natolik, že přestane kvést i růst. Nejsnáze se přesazují stromky do pěti let, možné je to ale i u starších stromů. Problémem bude ale vykopat je – kopeme vždy v dostatečné vzdálenosti od kmene a snažíme se co nejméně uškodit kořenům. Současně bychom měli mít připraveny stejně velkou díru v jiné části zahrady, kam chceme stromek přesadit.

Jablka

Foto: Freeimages

Vykopání stromu

U stromků starých dva až tři roky nastává fáze vegetačního klidu (vhodná pro přesazení) na konci podzimu. Vyberte si bezvětrný den s teplotami nad 0 °C. Kopání provádíme tak, že si provedeme projekci koruny – označíme korunu stromu na povrchu země a v této vzdálenosti kopeme. Neobnažujeme jednotlivé kořeny, ale necháváme kořenový bal (tedy kořeny obalené hlínou). Díky tomu zabráníme vysychání kořenů.

Díra pro přesazení

Aby byl proces co nejrychlejší (a pro strom tedy nejméně náročný), je dobré připravit si díru pro přesazení předem. Její průměr znát budete v závislosti na rýčem naznačené linii kořenového balu. Hloubku můžete odhadnout a před přesazením popřípadě upravit. Díra by mohla být i hlubší s tím, že na její dno nasypete kompost. Na závěr důkladně zalijte.

Přesazování starších stromů

Kopání do vyschlé země je poměrně náročné. Vzhledem k tomu, že nás čeká poměrně dost kopání (velký poloměr i hloubka), je dobré si práci co nejvíce usnadnit. Například tak že budete kopat den po dešti. Vykopané stromy se nesmí tahat po zemi, protože by mohlo dojít k poškození kořenů. Proto je třeba si předem vymyslet způsob, jak přenést strom z bodu A do bodu B. Možná bude zapotřebí více osob. Ideální čas je druhá polovina října, nesmí ale mrznout. Přesazení může provést specializovaná firma.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jak-i-kiedy-przesadzac-drzewa-owocowe/

https://www.receptyprimanapadu.cz/poradna/kdy-presadit-starsi-stromek-jablone-a-visne/

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!