Postřik na mšice z octa – připravte si ho do zásoby a v případě potřeby vás škůdců zbaví okamžitě

Mšice

Postřik na mšice z octa: Mšice jsou hmyz, který parazituje na rostlinách. Sají rostlinám šťávu a tím je vysilují. Oslabené rostliny jsou nejen deformované, ale také náchylné k chorobám a dalším škůdcům. Celkově neprospívají. Mšice dorůstají velikosti 4-6 mm.

Napadají podzemní i nadzemní části rostlin. Vylučují medovici, na které mohou prosperovat houbové choroby. Napadené rostliny je třeba mšic co nejdříve zbavit.

Kde se mšice vyskytují

Mšice se vyskytují na rostlinách jak venkovních, tak těch, které máte doma. Ve venkovních podmínkách mohou mšice žít v symbióze s mravenci. Ti mšice chrání a na oplátku od nich získávají medovici. Pokud máte takové soužití na zahradě, není jiné východisko než zlikvidovat mšice i s mravenci.

Mšice doma

Mšice si můžete domů přinést nejčastěji z obchodu jako nežádaný bonus nebo vám na jaře může okřídlená mšice přiletět na balkón.

Koupíte-li si novou rostlinu je vhodné ji dát na pár dní do „karantény“ stranou ostatních rostlin tak, abyste mohli případné nemoci či mšice odhalit. Pokud máte na balkóně mátu, může ochránit ostatní rostliny, protože mšice vůně máty odpuzuje.

Mšice

Postřik na mšice z octa – připravte si ho do zásoby a v případě potřeby vás škůdců zbaví okamžitě Foto: Pixabay

Jak na mšice

Ideální způsob zbavení se mšic je pomocí přírodních prostředků, nejlépe takových, které najdete běžně doma. Rychlá akce, je základem úspěchu.

Podívejte se po těchto ingrediencích:

  1. Máta či mátová esence
  2. saponát
  3. olej
  4. ocet

Většinu těchto věcí máte zcela jistě již doma.

Octový postřik na mšice

Z výše uvedených ingrediencí si můžete vyrobit několik různých postřiků, jejichž základem je ocet.

  1. Nejjednodušší recept se skládá ze stejného dílu vody a octa. Je vhodné druhý den rostliny polít čistou vodou, zejména, pokud jste úplně netrefili podíl octa a vody.
  2. Další recept je podobný neboť je opět základem stejný díl octa a vody, do kterého přimíchejte kapičku mátového éterického oleje, silný odvar ze sušených listů máty nebo hrst čerstvých mátových lístků
  3. Na třetí recept smíchejte půl litru teplé vody se lžící saponátu, půl deci oleje a půl deci octa. Smíchanou emulzi opět rozprašte na napadenou rostlinu.

Pokud objevíte mšice na rostlinách, ať už na zahradě nebo doma, likvidujte je okamžitě. Uvedené roztoky lze připravit jednoduše a ingredience doma zajisté máte. Při práci na zahradě používejte kvalitní pracovní oblečenípracovní oblečení.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zahrada/msice-prirodni-postrik-30000517.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/msice-utoci-brante-sve-rostliny-pomuzou-berusky-ocet-ci-mleko, https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C5%A1ice

Postřik na mšice z octa – připravte si ho do zásoby a v případě potřeby vás škůdců zbaví okamžitě Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)