Posekaná tráva má své využití! Mulč, výroba hnojiva a jiné možnosti

Tráva

Tráva na zahradě může být skvělým místem na hraní dětí, opalování nebo prostě pro využití volného prostoru. Ani ta ale není bezúdržbová. Vyžaduje zejména pravidelné sekání. Vyhodit posečenou trávu je velká škoda, protože může mít další využití. Tím nejběžnějším je přidání do kompostu nebo použití ve formě mulče. To ale rozhodně není všechno! Přinášíme několik tipů, jak s posečenou trávou naložit.

Tráva do kompostu

Tráva obsahuje velké množství dusíku a rychle se rozkládá. To z ní činí skvělý materiál do kompostu! Řadíme ji mezi zelené materiály, které je třeba vyvážit materiálem hnědým, kterým mohou být například listy, větve, dřevní štěpka, piliny, sláma nebo třeba papír (kartonová krabice). Pokud nemáte dostatek hnědého materiálu, který byste přidali k trávě, je dobré použít jen tolik posekané trávy, aby materiály byly vyvážené. Zbylou trávu můžete použít některým z následujících způsobů.

Tráva
Foto: Unsplash

Mulčování záhonů

Mulčováním můžete zamezit nadměrnému růstu plevele a zachováte vlhkost v půdě. Při rozkládání trávy dochází k obohacování půdy o dusík a draslík, což je další výhodou mulče z trávy. Tento mulč tedy plní i funkci hnojiva.

Tráva poslouží jako tekuté hnojivo

Z posekané trávy si snadno můžete vyrobit levné hnojivo, které využijete na spoustu rostlin. Stačí, když trávu dáte do kbelíku a zalijete vodou tak, aby byla ponořená. Do vody se vyplaví živiny, jako je draslík, dusík, fosfor a aminokyseliny. Po několika dnech vodu slijte a použijte jako zálivku na své rostliny.

Krmivo pro hospodářská zvířata

Pokud máte domácí zvířata, jako je dobytek nebo králíci, můžete trávu použít též k jejich krmení. Siláž z posekané trávy obsahuje 18,2 % bílkovin. Oproti senu má vyšší obsah stravitelných látek.

Tráva může jen tak ležet

Pokud máte sekačku, která nesbírá posekanou trávu, pak to nejjednodušší, co s ní můžete udělat, je nechat ji jen tak ležet na trávníku. Zde poslouží jako zdroj dusíku a funguje jako přírodní hnojivo. Tímto způsobem zajistíte až 25 % roční potřeby dusíku vašeho trávníku. Avšak pozor! Příliš mnoho posečené trávy, která zůstane ležet na trávníku, může způsobit jeho spálení a ztrátu barvy. Proto se vyplatí sekat pravidelně, raději menší množství trávy, která se stihne dříve rozložit.

Příprava nového záhonu

Pokud si chcete připravit nový záhon, můžete si na připravenou plochu rozložit posekanou trávu. Jejím rozložením obohatíte půdu o živiny. Tento proces může trvat několik týdnů, takže je třeba myslet dopředu. Po této době trávu shrábněte a půdu zryjte.

Tráva jako urychlovač kompostu

Smícháním 5 dílů posečené trávy, 2 dílů slepičího hnoje a 20 dílů vody můžete získat směs, která urychlí rozložení kompostu. Nevýhodou je, že tato směs zapáchá, takže ji dejte do té části zahrady, kde to nebude vadit. Směs nechte několik dnů uležet, teprve poté jí prolijte kompost.

Zdroje info:

https://lawnsolutionsaustralia.com.au/lawn-care/grass-clippings/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyuzit-posekanou-travu-30000707.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!