Pokud se vám nedaří zimování převislých pelargonií, vyzkoušejte šikovný trik od našich babiček

Muškát

Zimování převislých pelargonií není žádná věda, je ovšem třeba přihlédnout k několika důležitým bodům péče. Jinak se jim u vás dařit jednoduše nebude.

Převislé muškáty nejsou mrazuodolné, ale přezimovat se dají podobně jako muškáty páskaté, tedy v místnosti s teplotou do 10 ° C. Výhonky se předtím doporučuje zkrátit na délku 15 až 20 centimetrů a během zimy rostliny třeba občas zalít.

Zimovat je lze i zcela „naholo“

Druhý způsob je, že z výhonků odstraníte všechny listy, ale výhonky vůbec zkrátíte, necháte je v původní délce. Rostliny pak třeba přesadit do vlhkého písku. Výhonky, které se během zimy na výhoncích objeví, odstraňujte a písek občas polijte. Na jaře je pak muškáty třeba přesadit do čerstvého substrátu. Výhoda tohoto způsobu přezimování je, že muškáty mají už na začátku sezóny dlouhé výhonky, na nichž se rychle objeví listy a potom i květiny.

Řízkování muškátů

Zimování u převislých pelargonií není žádná věda, je ovšem třeba seznámit se s detaily Foto: Pixabay

Jak zazimovat velkokvěté muškáty

Stále častěji se u nás pěstují i muškáty velkokvěté (Pelargonium grandiflorum). Ty před zazimováním netřeba ořezávat, stačí odtrhnout žluté listy a zaschlé květy a přenést je do místnosti s teplotou okolo 10 ° C. Zalévat se však musí více než ostatní druhy, aby se vegetace nepřeruší.

Ani výživu není vhodné zcela vyloučit. V polovině ledna můžete začít s intenzivnějším přihnojováním, aby rostliny začaly kvést začátkem března. Ven je však samozřejmě ještě dávat nesmíte, k tomu lze přikročit až v polovině května.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zimovat-muskaty-20301011.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-zazimovat-muskaty-aby-prezily-chladne-dny, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/426989/zazimovani-muskatu-jak-na-to-aby-pristi-rok-zase-bohate-vykvetly.html

Zimování u převislých pelargonií není žádná věda, je ovšem třeba seznámit se s detaily Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)