Pokojové květiny, které vám budou kvést i na Vánoce. Stačí si vybrat!

Vánoční hvězda

Během období Vánoc to chceme mít doma co nejkrásnější. Součástí výzdoby se mohou stát také květiny, které kvetou právě v tento čas. Mezi nejoblíbenější patří vánoční hvězdy či vánoční kaktus. Co všechno o vánočních květinách víte?

Vánoční hvězda nepatří mezi květiny

Vánoční hvězda, betlémská hvězda nebo odborně poisettia. Pod těmito názvy se skrývá nejoblíbenější květina Vánoc. Je typická svými červeně zbarvenými horními listy, které vypadají jako květ. V současné době ale můžete koupit též hvězdu s krémovými, růžovými, bílými, žlutými nebo zelenými listy. Zdravá betlémská hvězda se pozná podle barevných květů a hustých, zdravých, zelených, nepoškozených listů. Při přenosu z obchodu rostlinu zabalte do několika vrstev papíru (nemá ráda chlad a průvan).

Brambořík

Foto: Freeimages

Vánoční kaktus nepřenášejte, když kvete

Vánoční kaktus je další velice oblíbenou volbou. Je atraktivní, a přináší exotické tvary květin. Pochází z brazilských tropických lesů, kde roste jako epifyt na stromech nebo skalách. Má různě zbarvené květy, které mohou být i dvoubarevné. Kvete na konci listopadu a začátkem prosince. Dejte jej do polostínu, chraňte před ostrým sluncem. V létě pěstujeme při teplotě maximálně 20 °C, v zimě pak od 6 do 10 °C. Pokud jej přenášíte na jiné stanoviště v době, kdy má poupata, počítejte s tím, že opadají. Přesazujeme jej jednou za 4 roky. Aby znovu vykvetl, je třeba dodržet dvě období klidu (od srpna do října a po odkvětu rostliny). V těchto obdobích omezíme zálivku, nehnojíme a přemístíme na chladnější místo.

Brambořík patří mezi pestré květiny

Brambořík si můžete koupit v celé spoustě barev. Snadno jej tak můžete sladit s jakýmkoli interiérem. Jejich květy jsou ve tvaru motýlů, mohou mít hladké nebo zubaté okvětní listy. Květe od října do března. Po odkvětu ztrácí listy a spousta lidí jej vyhodí. Přitom stačí přenést do chladnější místnosti. V květnu rostlině narostou nové listy. To ji pak přesadíme do kyselé, humózní půdy. Pěstujeme mimo přímé sluneční světlo, ale za dostatku světla! Optimální teplota pro pěstování je 15 až 18 °C přes den a 10 až 13 °C v noci. Během kvetení zaléváme do podmisky, nikoli přímo do květináče. Odkvetlé květy a listy odřezáváme přímo u základny rostliny.

Azalka patří mezi vánoční květiny

Azalky mohou mít jednoduché nebo dvojité květy. Také je můžeme získat ve spoustě různých barech – od bílé, přes různé odstíny růžové až po fialovou. Rostlinu je možné tvarovat do miniaturního stromu. Azalka kvete od listopadu do května, ale některé rané odrůdy kvetou už od října. Pěstujeme je jako jednoletou rostlinu, které se po odkvětu zbavíme. Pokud se ale budete trochu snažit, můžete zachovat i ji. Po odkvětu ji přesuňte do chladnější, ale ne zcela tmavé místnosti. Nechte vyschnout a v polovině května vyneste na zahradu nebo balkon do polostínu. Předtím je vhodné přesadit do rašelinového substrátu. Na konci září, ještě před prvním mrazem, přeneste dovnitř.

Ideální teplota pro pěstování je 18 °C (poroste i při vyšších teplotách, chladnější místnosti ale znamenají více květin). K zalévání používáme převařenou nebo odstátou vodu (nesnáší vodu z kohoutku). Dvakrát až třikrát za týden rostlinu zaroste. Pravidelně odstraňujte odumřelé (odkvetlé) části rostliny.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/najpopualrniejsze-kwiaty-doniczkowe-na-boze-narodzenie-gwiazda-betlejemska-cyklamen-grudnik-azalia-aa-hpAP-2iUT-kn15.html

https://thursd.com/articles/11-popular-christmas-flowers-and-plants

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!