Podzimní péče o stromy: prospěje zdraví a větší úrodě

Jabloň

Stromy vyžadují pozornost také na podzim, a to i v období, kdy jste z nich posbírali plody. To, jak se nyní o své stromy postaráte, může ovlivnit velikost úrody v následujícím roce. Našim hlavním úkolem je připravit je na období klidu a nadcházející zimu. To, že stromy přechází do klidového období, poznáme jednoduše tak, že začínají shazovat své listy. Pomoci jim můžeme prostřednictím různých opatření.

Podzimní hnojení ovocných stromů

Stromy hnojíme v období, kdy končí jejich vegetační období. Nemělo by ale ještě mrznout (konec října, začátek listopadu). Pokud se nám to podaří správně načasovat, bude mít strom na jaře dostatek živin. Pokud své stromy pěstujete na strmém svahu nebo v lehké půdě, je pravděpodobné, že hnojiva budou spláchnuta deštěm. Proto je podzimní hnojení pro tyto druhy stromů bezpředmětné. Je vhodné použít hnojiva s obsahem síranu amonného, síranu draselného. Vyhýbáme se hnojivům s obsahem fosforu a hořčíku.

Řez

Foto: Pixabay

Stromy a vápnění

Pokud je pH půdy příliš kyselé, můžeme přistoupit též k vápnění. Pokud bychom tuto proceduru přeskočili, mohli bychom se v příštím roce potýkat s menšími a celkově méně kvalitními plody. Nezapomeňte, že na lehké půdy používáme uhličitanové vápno, na těžší pak oxidové vápno.

Podzimní řez raději vynechte

I když se dnes od tohoto zvyku upouští, protože se zvyšuje riziko promrznutí stromu, v některých případech má své opodstatnění. U stromů si řez nechte raději na jaro, ovocné keře, jako je rybíz nebo angrešt můžete prořezat i na podzim. Podzimní řez není vhodný pro maliny, které plodí na loňských výhonech.

Mladé stromy zakryjte

Mladé stromy nebo ty, které jsou náchylné na mrazy, můžete přikrýt. Přikrytí je vhodné na konci podzimu teprve po prvním mrazu. Stromy přikrýváme zahradnickou textilii, slámou, jutou nebo dokonce jedlovými větvemi. Pokud se v zimním období oteplí, stromy odkryjeme. Díky tomuto můžeme dosáhnout toho, že stromy neztratí přirozenou ochranu před mrazem.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jesien-w-ogrodzie-jak-dbac-o-drzewka-owocowe-jesienia/

https://www.denik.cz/zahrada/ovocne-stromy-potrebuji-peci-rez-stromu-udrzba-zahrada-priprava-na-zimu-20201122.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!