Podzimní hnojivo může být jen obchodní trik

Hnojivo

Možná už jste v obchodech také narazili na hnojivo, které je označené jako „podzimní“. Každý ze zahradníků ví, že hnojení na podzim se musí řídit určitými pravidly, aby se rostliny mohly připravit na správné přezimování a na jaře navázaly tam, kde na podzim skončily. Na podzim dochází v přírodě k jiným procesům než na jaře, a právě proto je potřeba používat také trochu jiné hnojivo.

Silné rostliny jsou základ

Zatímco na jaře hnojíme rostliny tak, abychom je podpořili v růstu, hnojení na podzim by jim mělo dodat spíše sílu. Sílu na to, aby zpevnily stébla (například u trávníku), zatáhnuly dřeviny a vůbec, aby došlo ke správnému vyzrání rostlin, které zajistí kvalitní přezimování. Jarní hnojiva vedou k tomu, že dochází k růstu nových přírůstků, mladých rostlinek, které nejsou dostatečně silné, aby odolaly prvnímu mrazu.

Podzimní směsi a jejich složení

Spousta zahradníků si tedy chce ušetřit práci, a tak si kupuje hnojivo, které je označené jako podzimní. Toto hnojivo obsahuje vyvážené množství živin, které pomáhají rostlinám uložit se k zimnímu spánku tak, aby se na jaře probudily v plné síle. Z těchto živin jmenujme hlavně draslík, který podporuje vyzrávání rostliny a jejich pevnost a odolnost před různými houbovými chorobami. Další důležitou živinou v tomto období je hořčík, který je důležitý pro stále zelené rostliny – zabraňuje jejich žloutnutí.

Co v podzimních hnojivech naopak nenajdete?

Jednou z nejdůležitějších jarních živin v hnojivu je dusík. Ten se v podzimních hnojivech nevyskytuje, a když ano, tak jen ve velmi malých množstvích. Množství fosforu pak odpovídá množství použitého dusíku tak, aby byl obsah hnojiva vyvážený. Aplikují se od konce srpna až do prvních mrazů, nebo ještě na začátku jara jako první hnojivo.

Rostliny a podzimní hnojivo

Pokud chcete svou zahradu připravit k zimnímu spánku, zvolte tedy hnojiva se sníženým obsahem dusíku, nejlépe označená jako podzimní. Ta existují v univerzální podobě na všechny rostliny, nebo si můžete vybrat hnojivo, jen pro určitou skupinu rostliny – například pro jehličnany nebo na trávník.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!