Podzim je tady: Buďte připravení

Podzimní práce

Léto se již pomalu stává minulostí. Zahradní bazén, jenž byl po celou dobu středem pozornosti, nabízí již znečištěnou vodu. Záhony se pomalu začínají vyprazdňovat od zralých plodů, v sadu jich najdeme na zemi spousty. Jen dětem situace vůbec nevadí, své houpačky, průlezky, či písek neopustí, dokud neudeří třeskuté mrazy. My dospělí na hraní příliš času mít nebudeme, musíme se totiž pustit do nezbytných zahradních prací…

Bazén si zaslouží dokonalé zazimování

Jak již bylo předesláno v úvodu, zazimovat byste měli jako první bazén. U klasických nadzemních s nafukovacím límcem stačí pouze vyčistit jejich vnitřní část a poté je vyfouknout a uklidit. U nadzemních plechových bazénů a modelů, které jsou zapuštěné v zemi, je nutné vyčistit celý jejich interiér a následně nechat vevnitř nepatrné množství vody s PET lahvemi napuštěnými také vodou. Zabrání případnému zvětšování objemu vody v důsledku silných mrazů. Zapomenout nemůžete ani na zakrytí bazénu plachtou, aby do něj nepadaly nečistoty.

Záhonky potřebují posezónní údržbu

Ze záhonů postupně skliďte veškerou zeleninu, z níž budete mít ještě užitek. Uschlé a shnilé zbytky patří na kompost. Potom půdu dobře provzdušněte, k čemuž vám postačí kultivátor. Postupně se můžete dát do rytí. Tedy v případě, že již máte k dispozici kravskou mrvu, případně kobylince na zahnojení. Záhon si tak dokonale přes zimu odpočine a získá nové potřebné síly.

Přebytečné větve musí ze stromu pryč

Tradiční podzimní činností je ořez stromů. Ty si zaslouží dokonalé zkrácení v místech, kde větve míří směrem do koruny. Vytvoříte tak kompaktní tvary, jež správně porostou, a v následující sezoně se dočkáte vynikající úrody. S přebytečnými větvemi vám pomůže drtič větví. Z dalších činnosti jmenujme ještě minimálně péči o trávník anebo štípání dříví a další. Všechny mají společné pojítko, kterým jsou kvalitní nástroje a nářadí. Ty seženete na www.jadal.cz, takže máte také po starostech.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.