Podle jakých kritérií vybírat správný plot na zahradu

Zejména předzahrádky bývají pýchou majitelů domu, kde vystavují na odiv krásné kvetoucí záhony. Květiny zde neničí pes a nešlapou po nich děti. Navíc údržba menší plochy není tak únavná jako péče o velkou květinovou zahradu. Pokud plánujete předzahrádku u vašeho domu, nebo u přízemního bytu, je na místě myslet ještě na jednu věc. Jakou? Na volbu správného plotu. Podívejte se, který je ten pravý.

Ukažte ji sousedům

Abyste zahrádkou mohli pyšnit ale zároveň ji ochránili a vymezily její prostor, ohraďte ji nízkým průhledným nebo poloprůhledným plotem, který podtrhne její kvality. Důležité je především ohraničit daný prostor, aby bylo jasné, že je jenom váš a nikdo by se na něj neměl dostat. Nízký plot je důležitý z toho důvodu, aby bylo na předzahrádku stále vidět a každý ji mohl obdivovat.

Polyfunkční plot je základ

Plůtek zároveň poslouží jako opora pro vysoké a lámavé trvalky či růže, případně na něj můžete umístit květináče se sezónní výsadbou a jednoduše tak měnit skladbu každý rok. Jde tedy nejenom o vymezení pozemku, ale jedná se také o praktickou věc, kterou využijete při samotném pěstování. To je jeden z důvodů, proč je na místě myslet také na celkovou kvalitu vašeho plotu.

Foto: Pixabay

Pozor na styl

Jelikož se jedná o prostor před domem, viditelný z ulice, dbejte, aby plot korespondoval s architekturou domu. Jistě, i celkové oplocení by mělo s domem ladit, někdy to však finanční, či praktické (zvířata, bezpečnost) možnosti neumožňují v takové míře, jak byste si přáli. Pokud však daná možnost je reálná, určitě se na ni zaměřte.

V první řadě by to měl být materiál, který by měl korespondovat se svým okolím. Může se jednat třeba o plůtek betonový, může se jednat o variantu z pletiva, ale nic nezkazíte ani tím dřevěným. Dále myslete také na barvu, která by měla ladit. Jakékoliv odlišnosti mohou být doslova jako pěst na oko.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://blog.gaute.cz/ostatni/vyber-spravneho-plotu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)