ostružina

Pěstování zahradní ostružiny

Ostružiny byly až donedávna doménou lesních oblastí a lidé si na ně chodily právě do lesů. Dnes je tomu již naštěstí jinak a zahradní ostružiny pěstování umožňují i na zahradách a v sadech. Stačí si pouze zakoupit tu správnou přísadu a s pěstováním ostružin začít. Že nevíte jak na něj? Nevadí, můžete si přečíst následující text, který vám prozradí, jakým způsobem byste se měli o ostružiny starat, abyste v průběhu letní sezony sklidili opravdu bohatou úrodu. Pěstování ostružin není nijak náročné, takže se do něj můžete klidně pustit.

Zásady pěstování ostružiníku

Pokud budete chtít ostružiník pěstovat, pak vězte, že potřebuje ke svému správnému růstu především maximálně slunné polohy. Pokud má navíc dostatek vody, pak se můžete setkat s tím, že poroste opravdu rychle. Průměrná roční teplota pro jeho pěstování by se měla pohybovat okolo 9 stupňů Celsia. Stanoviště se také pokuste co nejvíce ochránit proti všudypřítomnému větru. Pozor si dejte především na mrazy, jelikož proti nim není na rozdíl od maliníku dostatečně rezistentní. Půda je ideální s pH mezi 5,5 a 6,5. Pozor na příliš zamokřené podloží.

Výsadba ostružin

vysazování ostružiníku se je třeba odhodlat optimálně na podzim. Malinoostružiník a ostružiník bez trnů je určitě vhodnější vysazovat na jaře v době, kdy už nehrozí mrazy. Je třeba jej vysazovat s oporou. Optimálně bychom jej měli drátem připevnit v různých výškách. Opěrná konstrukce za pomocí drátěnky je naprosto ideální. Sazenice by od sebe měly mít odstup zhruba okolo 1 metru. U bujně rostoucích kultivarů se doporučuje až trojnásobná vzdálenost.

Řez ostružin

Velmi důležitý je u ostružin i jejich řez. Řešit bychom jej měli v předjaří a redukovat je zapotřebí počet výhonů na 3 až 5. Zkrátit bychom je měli podle jejich síly klidně i celou jednu třetinu délky. Zkracovat jej musíme v době, kdy je ve své spodní části dřevnatý. Hlavní letorosty během vegetačního období v žádném případě nezkracujte. Při jarním řezu by měla být výsledná délka rostliny mezi 2 až 4 metry.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *