Pěstování orchideje ve skle: vhodné i pro náročnější druhy

Orchidej ve skle

Pěstování orchideje ve skleněných nádobách tvoří alternativu k pěstování orchidejí ve skleníku. Ačkoli není příliš náročné pěstovat rostlinu v klasických podmínkách interiéru, pěstování ve skle může nabídnout pěstování i některých náročnějších druhů. Vybíráme-li si určitý druh orchideje pro pěstování, je třeba, abychom si předem zjistili, jestli jí zvládneme poskytnout potřebné podmínky. Tak například některé orchideje můžete letnit, jiné (Phalaenopsis, Miltonia) pobyt venku nesnášejí.

Podmínky pro pěstování

Jednou ze základních podmínek pro pěstování je dostatek světla. Příliš mnoho světla může spálit listy orchideje, nebo způsobit jejich nepěkný vzhled. Málo světla zase vede k postupnému úhynu rostliny. Orchidej potřebuje určitou míru zastínění. Důležitá je také vhodná teplota vzduchu – ta se může lišit v závislosti na druhu orchideje. Některé orchideje přirozeně žijí ve vysokohorských oblastech. Ty vyžadují chladnou místnost s teplotou okolo 15 °C přes den a 10 °C v noci. Jiné zase rostou v monzunových oblastech (jihovýchodní Asie) a ty vám budou vděčné za teplotu okolo 20 °C přes den a 14 °C v noci. Třetí skupinu tvoří orchideje, které se přirozeně vyskytují v tropických lesích. Ideální teplota pro jejich pěstování je 20 až 25 °C.

Orchidej ve skle

Foto: Freepik

Substrát pro pěstování

Orchideje jsou specifické rostliny. Označujeme je jako epifyty, které rostou obvykle na stromech (aniž by na nich parazitovaly). Většina druhů orchidejí jsou epifyty. Proto budou vyžadovat vhodný substrát. Kořeny potřebují vlhké prostředí, ale také vzdušné prostředí. To jim můžeme zajistit pomocí speciálních substrátů na orchideje. Ty se skládají z rašeliny a kůry. Zálivku orchidejí provádíme jednou za týden. Důležité je, aby v substrátu nezůstala stát přebytečná voda, ale substrát zůstal vlhký. Ideální je zálivka dešťovou vodou.

Pěstování ve skle

Díky tomu, že orchideje budeme pěstovat ve skle, můžeme zajistit mikroklima vhodné pro pěstování vzácnějších druhů. Orchidej v osvětlené vitríně umožňuje pěstování menších orchidejí. Důležité je použít stabilní podestýlku, do které umístíme orchideje. Pořiďte si měřič vlhkosti a teploty. Umělé osvětlení by nemělo rostliny zahřívat. Čas od času je třeba rostliny větrat, aby byl zajištěn přístup čerstvého vzduchu.

Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/storczyk-w-szkle-krok-po-kroku-odmiany-uprawa-pielegnacja/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!