Pěstování kopru je snadné i v truhlíku

Kopr

Kopr, stejně jako i jiné bylinky, mají nejlepší chuť, pokud je jíme syrové a čerstvé. Sušené bylinky zkrátka ztrácí své přirozené aroma. Proto je dobré mít kopr neustále po ruce v čerstvém stavu. A toho docílíte jeho pěstováním v truhlíku. Kopr není náročná bylina na pěstování, a proto se vám za málo práce odvděčí skvělou sklizní. Chcete-li si udržet kopr ke sklizni co nejdéle, vysévejte jej po částech – například třetinu truhlíku jeden týden, příští týden další třetinu a za týden poslední třetinu.

Zahájení pěstování

Kopr můžete začít pěstovat kdykoli v roce, za předpokladu, že jej budete mít neustále uvnitř. Kopr je určen k přímému výsevu, takže jej poté nepřesazujte. Ideální teplota pro klíčení semínek kopru je mezi 15 a 21 °C. První sazenice se objeví za 10 až 14 dní od výsevu. Truhlík umístěte na slunné stanoviště. Ideální pH půdy je mezi mírně kyselým a neutrálním. Není vhodné, aby kopr stál v průvanu nebo na okně, se kterým bude často manipulováno – je vysoký a mohli bychom ho zlomit nebo shodit.

Výsev semínek kopru

Semínka vyséváme do hloubky 0,5 cm. Za cca 14 dní se můžeme dočkat prvních mladých rostlinek. Jakmile vaše rostlinky vyklíčí, potrvá ještě asi měsíc, než je budete moci začít sklízet. Během vegetačního období je důležitá zejména zálivka: půda vašeho kopru nesmí nikdy vyschnout! Proto jej pravidelně kontrolujte. Abyste z kopru sklidili co nejvíce, zabraňte mu ve vykvetení – jednoduchým zaštipováním vrcholku. Jedině tak dosáhnete co nejdelší sklizně. A pokud už váš kopr vykvetl, můžete počkat, až vytvoří semínka a ta následně použít pro další pěstování.

Kopr semínka

Kopr semínka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sklízení kopru

Jakmile vaše rostlinky budou mít čtyři až pět pravých listů, můžete začít se sklizní. Tu provádějte odtržením potřebných listů od rostliny, nebo jejich ustřižením. Použití nůžek je vhodnější, protože tím méně poškodíte svou rostlinku. Pokud máte velké množství rostlin, můžete zvolit taktéž vytržení celého stonku.

Sušení semínek kopru k pěstování

Pokud si chcete pro příští sezónu vypěstovat svoje vlastní semínka, nechte několik rostlinek zcela vykvést a vytvořit semínka. Po vytvoření semínek máte dvě možnosti: buďto necháte rostlinu zasychat tak, jak je: v půdě, nebo její stonek odříznete a pověsíte ji vzhůru nohama. Pod ní dejte misku nebo třeba papír a nechte semínka volně spadnout na něj. Poté je můžete ještě několik dnů nechat ležet, aby se pořádně vysušila. A je jen na vás, jestli je zasadíte hned, nebo jestli je schováte do papírového pytlíku na příští rok.

Kopr: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!