Kapusta Sabellica L.

Pěstování kapusty krok za krokem

Kapusta (Brassica oleracea L. var. Sabellica L.) patří k velice zdravým druhům zeleniny, například díky svému obsahu vlákniny, železa, vápníku, draslíku a vitamínů B, E, A a C. Zvláštností této botanické odrůdy je zajímavé zvrásnění listů, které vypadá téměř jako kudrny. Tyto listy můžeme první rok sklidit (obvykle mají tmavě zelenou barvu, ale mohou být i fialové či nahnědlé). Pokud bychom kapustu nesklidili, druhým rokem by vytvořila květ a semena.

Kde pěstovat?

Kapusta nepatří mezi zeleninu, která by byla náročná na pěstování. Stačí jen dodržet několik základních požadavků. Ideální pH půdy je od 6 do 7,5. Nejlépe se jí daří na úrodné jílovité půdě a na plném slunci. Poměrně dobré sklizně lze ale dosáhnout také na chudší písčité půdě – tu je ale zapotřebí doplňovat kompostem. Kapustu lze pěstovat i v chladu, zvládne dokonce teploty do -15 °C.

Kapusta

Foto: Pixabay

Výsev a výsadba

V polovině května zasejte semena (existují ale i déle se vyvíjející odrůdy, ty se musí zasadit už v polovině dubna). Ideální teplota pro klíčení semen je 20 °C, ale vyklíčí i při teplotách mnohem nižších (dokonce 2 °C). Za šest až osm týdnů můžete sazenice přenést na zahradu, kde je vysadíte ve sponu 50 x 50 cm. Poslední termín výsadby je v polovině července. Do země dejte sazenice o něco hlouběji, než rostly v květináči. Je vhodné pěstovat kapustu v chladnu, protože čím nižší jsou teploty, tím je chuť kapusty lepší.

Rajčata jsou vhodným společníkem

Kapusta a rajčata vyžadují hodně živin. Navíc rajčata odpuzují škůdce, kteří by si na kapustě rádi pochutnali, takže je vhodné pěstovat tyto plodiny ve vzájemné blízkosti. Je dobré zasadit kapustu tam, kde jste v předchozím roce pěstovali hrách nebo fazole. Tyto rostliny totiž uvolňují dusík do půdy. Na stejné místo vysazujeme brukvovitou zeleninu jen jednou za čtyři roky.

Zálivka je velmi důležitá

Pěstování není nijak náročné, nicméně je zapotřebí hlídat si zálivku. Důležité to je zejména v průběhu léta. Jakmile začne vytvářet růžice listů, opět bude zapotřebí mnohem více zalévat. Neměli byste dopustit období sucha.

Sklizeň kapusty

Asi po pěti měsících od výsadby je většina druhů kapusty připravena ke sklizni. To ale neznamená, že nemůžete sklízet dříve. V současné době jsou velmi populární mladé kapustové listy. Někteří zahradníci sklízejí kapustu až po prvním mrazu, protože má dojít ke zmrazení škrobu v listech. To vede k jeho přeměně v cukr a listy kapusty by měly být sladké. Ve skutečnosti lze ale této sladkosti dosáhnout jen díky fotosyntéze a dostatečnému času na vývoj listů.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Uprawa-jarmuzu-w-ogrodzie-wymagania-pielegnacja-wlasciwosci

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *