Pes pod vodou: Umí pes zadržet dech? Může se i potápět

Plavání psů

Napadlo vás už někdy, jestli umí pes zadržet dech, když je pod vodou? Ve skutečnosti se nejedná o žádnou zvláštní dovednost. Každý savec, který nežije ve vodě dokáže zadržet dech, aby se v případě potřeby mohl také potopit pod vodou. Je to přirozený reflex, který je pozůstatkem z časů, kdy se veškerý život odvíjel v oceánech. Po kontaktu obličeje s vodou dochází ke snížení srdeční frekvence o 10 až 25 procent. Důvodem je to, že naše tělo bude potřebovat méně kyslíku.

Pes pod vodou

Pes dokáže zadržet dech na 5 až 10 sekund. Platí, že psi s kratším čumákem zadržují dech na kratší dobu, než psi, kteří mají dlouhý čumák. Nejdéle zadrží dech psi, kteří jsou větší. Mají totiž větší i objem plic. Stejně jako lidé jsou ale i psi, kteří vodu rádi nemají, navzdory tomu, že právě jejich plemeno může být proslulé tím, že se rádo pohybuje ve vodě.

Pes plave

Foto: Pixabay

Hloubka ponoření psů

To, jak hluboko je pes schopen se ponořit, závisí na tom, k jakému patří plemeni. Ti nejlepší se zvládnou ponořit do hloubky okolo čtyř a půl metru. Obvykle je to ale kolem dvou metrů (pro srovnání: i necvičený člověk se zvládne ponořit do hloubky až šest metrů). Pro potápění se dají psi i vycvičit – existují labradoři, které jejich majitel vycvičil na lovení humrů. Nejtěžší prý bylo naučit je používat zadní tlapy k pohybu dolů pod vodní hladinou.

Plemena (ne)vhodná k potápění

Pro vodní sporty (včetně potápění) se nejvíce hodí labrador, retvívr, německý ovčák, novofundlandský pes a některé další. Psi, kteří se naopak pro potápění nehodí, jsou ti, kteří mají krátký čumák, krátké nohy nebo obojí. Jedná se o boxery, buldoky, jezevčíky, baseti, mopslíky a další. Tito psi nemají dostatečnou kapacitu plic, aby zůstali pod vodou příliš dlouhou dobu. Také mají ve svých tělesných tkáních nízké množství kyslíku, což omezuje dobu, po kterou mohou zůstat pod vodou.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/pet-safety/100159-can-dogs-hold-their-breath-if-so-how-long-can-they-be-underwater

https://www.spokojenypes.cz/psoplavecka-sezona-zapocata/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!