Levandule

Péče o levanduli na podzim – správný čas pro přesazení i množení

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je velmi oblíbená a aromatická bylinka. V průběhu času však tento keř roste a ztrácí svou kompaktnost a krásu. Proto se o ni musíte řádně postarat. A na podzim je k tomu ideální doba.

Kdy a jak vysazovat levanduli

Levandulové keře je možné přesazovat buď přesazovat na jaře nebo na podzim. Podzimní načasování však bývá lepší. Na podzim je totiž půda ještě poměrně teplá a obsahuje i více vlhkosti, levandule na záhonku tedy vyžaduje méně zálivky. Ideální období k přesazování a množení levandule je říjen.

Pamatujte si, že rostlina bude potřebovat alespoň 2 měsíce na to, aby její kořeny na novém místě dobře zakořenily. K tomu musí dojít ještě před nástupem chladného počasí.

Foto: Pixabay

Jak přesadit levanduli

Především si určete vhodné místo s přihlédnutím k nezbytným podmínkám, které levandule potřebuje. Připravte si výsadbové jamky správné hloubky a velikosti. Dodržujte také požadovanou vzdálenost mezi keři. Mezi sazenicemi udržuje vzdálenost 0,3-0,4 metru, u vysokých druhů se tento prostor zvětšuje na jeden metr. Hloubka výsadbové jamky by měla být asi 30 centimetrů.

Přerostlé keře také rozdělte na více částí a vysaďte je samostatně. Levandulový keř jednoduše opatrně vyjměte ze země a rozdělte na samostatné kousky. Chcete-li to provést co nejlépe a s minimálním rizikem poškození nebo zavlečení nemocí, použijte ostrý zahradní nůž a předem jej dezinfikujte.

Každá sazenice musí mít alespoň 6 výhonků s vyvinutými kořeny a mladými pupeny. Jejich počet samozřejmě závisí na velikosti původní rostliny. Místa řezu vždy ošetřete roztokem manganistanu draselného, zelenou skalicí nebo drceným uhlím ze dřeva.

Zdroj: https://zena.aktualne.cz/levandule-lekarska/r~i:wiki:4488/, https://farmazdravi.cz/levandule-lekarska-to-je-nejvonavejsi-bylinka-na-svete/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *