Šlahouny jahod

Péče o jahodníky na podzim – stříhat nebo ne? Tato metoda má své zastánce i odpůrce – kam patříte vy?

Voňavé a šťavnaté jahody patří k evergreenům českých zahrad. Jejich báječné chutě si užívají dospělí i děti. Stabilní úroda tohoto ovoce však závisí na tom, jak se o jahodníkové keře staráme nejen na jaře a v létě, ale také na podzim.

Pěstovaná kulturní forma v našich se zahradách se odborně nazývá jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa). Na podzim mu svědčí především uvolnění půdy, mulč a dobrá ochrana před zimou. Pojďme si jednotlivé kroky projít.

Je stříhání jahodníků na podzim prospěšné?

Po podzimní sklizni posledních červených plodů je čas prořezat staré listy. Tato metoda má ovšem své odpůrce i zastánce. Ti první tvrdí, že tento krok neumožňuje jahodám využívat všechny výhody fotosyntézy, čímž je zbavuje výživy ze slunečního světla. Zastánci stříhání jahod tvrdí, že tato metoda snižuje pravděpodobnost rozmnožení patogenních bakterií. Pokud jsou navíc jahody prořezány nejpozději koncem září nebo v prvních dnech října, budou mít čas růst až do prvních mrazů a nijak jim to tedy neublíží.

Jahody

Foto: Pixabay

Jednoznačná odpověď tedy neexistuje. Navíc je nutné přihlédnout i k odrůdě jahodníku, kterou pěstujeme. Nezbývá tedy, než doporučit malý experiment – zkuste prořezat záhon jen z poloviny porovnat výnos jahod během příštího roku.

Uvolnění půdy a hnojení

Péče o jahody na podzim by rovněž měla zahrnovat okopání a tedy uvolnění půdy. To provádějte ihned po skončení plodného období, aby se kořeny stihly před zimou dobře zregenerovat. Na závěr zakryjte kořenový systém keřů kompostem, který je ochrání před poškozením. A nezapomeňte ani na poslední sezónní pohnojení, abyste svým rostlinkám dodali před zimou dostatek živin . Před příchodem mrazů aplikujte vhodnou ochranu.

Náhledové foto: Vlastní archiv Radka Štěpánka

https://www.prozeny.cz/clanek/pecujte-o-jahodnik-na-podzim-zjara-se-vam-odmeni-3179, https://living.iprima.cz/zahrada/prave-ted-se-rozhoduje-o-pristi-urode-jahod-co-je-treba-udelat

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

1 komentář

  1. stanik Odpovědět

    V každém případě stříhat! Jsem zastáncem střihu a odstranění. Tuto metodu uplatnuji desítky let a plně mi vyhovuje. Na podzim odstranit nové rosliny a na jaře zastřihnout „na srdíčko“ stávající rostliny. Jahodiště na zahrádce ponechávám na jednom místě max. tři roky .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *