Pampeliškový med je ideální nejen na oslazení čaje, ale té pomůže pročistit ledviny

Pampelišky

Máte zahradu plnou žlutých květů? Než se jich však zbavíte, zkuste si připravit pampeliškový med. Je lahodný v čaji, ale také na chlebu s máslem. Navíc jeho účinky jsou opravdu impozantní. Jak ho nejlépe připravit, aby chutnal celé rodině a obsahoval řadu prospěšných látek? 

Něco málo o pampelišce

Věděli jste, že si můžete dopřát i listy pampelišek? Například v jarním salátu? Obsahují mnoho vitamínů, například A, B, C a D. Dále také křemík, betakaroten, vápník, železo a draslík. Sice chutnají velmi hořce, ale právě jejich hořká chuť napomáhá správnému trávení. Sbírají se také kořeny, které se suší, a následně se využívají na čaj. Ten snižuje hladinu cukru v krvi, krevní tlak a cholesterol. Pročišťuje játra, ledviny i žlučník. Bokem však nezůstanou ani květy pampelišek, které nás nyní budou zajímat nejvíce. Obsahují flavonoidy a karotenoidy, které se řadí k účinným antioxidantům.

Připravte si pampeliškový med

Samozřejmě správně by se medu mělo nazývat sirup, ale lidově mu však říkáme med, a to právě díky jeho krásné zlatavé barvě a konzistenci. Připravit si můžete vařený med, ale také raw verzi, ve které se uchová značné množství výše uvedených prospěšných látek. Jak tedy na vařený med? Připravte si 300 gramů květů pampelišek, jeden litr vody, jeden citron a velký hrnec. Citron nakrájejte na kolečka, vložte do hrnce, přidejte pampelišky a vodu. Vše společně pět minut povařte slabým varem a hrnec odložte například do spíže, kde obsah hrnce necháte 24 hodin macerovat. Po uplynulé době sceďte a přidejte dvě kila cukru. Přibližně dvacet minut povařte slabým varem, naplňte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Pampelišky
Foto: Pixabay

Raw med z pampelišek

Na tento postup si připravte třílitrovou zavařovací lahev s víčkem a nasbírejte tolik květů, abyste zaplnili skoro celou sklenici. Nyní můžete začít s přípravou. Na dno sklenice dejte květy, a to tak, aby se zakrylo celé, poté posypte cukrem, alespoň půl centimetrovou vrstvou a přidejte další patro pampelišek, poté opět posypte cukrem. Takto pokračujte až po okraj sklenice. Poslední vrstvu bude tvořit cukr. Nechte deset dnů odležet na teplém místě. Poté sirup sceďte a přelijte do sklenic, které umístíte do chladné spíše nebo do lednice. 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/, https://tchiboblog.cz/recept-pampeliskovy-med/, https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/137-pampeliska-ucinky -na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani, 

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)