Okrasný česnek vyniká i jako solitér. Výsadbu lze provést v listopadu

okrasný česnek

Když se řekne česnek, tak se každému jako první vybaví zelenina, kterou používáme v kuchyni při vaření. Existuje však i okrasný česnek, který zkrášlí každou zahradu. Poradíme vám jak na jeho pěstování. Ještě v listopadu máte šanci na zasazení cibulek.

Okrasný neboli dekorativní česnek

Jedná se o nenáročnou cibulovinu, která ozvláštní a zpestří exteriér. Zaujme nápadně velkým kulovitým květem, jenž je složen z mnoha drobných kvítků. Zpravidla bývá bílá, ale také žlutá, růžová, vínová či fialová. Vysoké stonky dorůstají do výšky od 50 až do 180 cm. Dekorativní česnek vypadá pěkně jako solitér, ale ještě lépe ve spojení s jinými rostlinami. Stane se nepřehlédnutelný a dodá šmrnc každé zahradě.

U nás se těší oblibě a mezi nejčastěji pěstované patří česnek modrý, jenž zaujme sytě modrou barvou květenství, jakožto česnek purpurový, jehož květy vás uhranou tmavě fialovou barvou. Oba druhy patří mezi nižší a dorůstají do výšky zhruba 50 cm. Rozkvétají v červnu. Pozoruhodný je česnek kulatohlavý, jenž dorůstá do výšky mezi 40 až 80 cm, oslní květy v červenci a v průběhu rozvíjení mění jeho květenství barvu od bílé až po růžovou.

Doba výsadby cibulovin

Pro výsadbu je ideálním obdobím podzim, konkrétně říjen až listopad. Při jarní výsadbě, tj. od března do dubna, bývá kvetení zpravidla opožděno o měsíc. Výsadbu je lepší provést do lehčí a dobře propustné půdy. Okrasný česnek potřebuje slunné stanoviště.

Jak na výsadbu okrasného česneku

Cibulky sázejte do důlku o hloubce cca 5 až 15 cm, a to podle velikosti cibulky. Česnek ocení sucho, tak stačí zalít jen trochu. Jakmile rostlina vyroste, doporučuje se zalévání spíše vyhnout. Výhodou je, že jakmile budete mít vysazeno více cibulek a stanoviště jim bude vyhovovat, tak prakticky do budoucna se o ně nemusíte nikterak starat. Můžou jednoduše zplanět.

Dekorativní česnek lze pěstovat nejen na záhonech, ale také v květináči. Tudíž může posloužit i ke zkrášlení terasy či balkonu. Stejně tak ho můžete vysázet jednotlivě či hromadně a udělat si doslova „Okrasný česnekový ostrov“. Jediné, co okrasný česnek vyžaduje, je dostatek světla a propustnou neutrální či zásaditou půdu.

dekorativní česnek

Foto: Pixabay

Česnek vhodný na záhon i do vázy

Okrasný česnek zdobí svými květy zahradu od května do července, ale některé druhy dokonce až do září. Rostlina je vhodná i k řezu, a to jak ve stavu barevného květu, tak dokonce i po odkvětu, kdy vytvoří zelené semeníky. Využít lze i seschlá květenství. Jen si v tomto případě dejte pozor na poměrně velké množství padajících semínek.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, narcisy.cz

Náhledové foto: Pixabay