Ocet v zahradě: ocení ho rostliny vyžadující kyselou půdu

Jablečný ocet

Pokud chcete používat ocet v zahradě, pak je zapotřebí upozornit na to, že se jedná o jablečný ocet. Ten vzniká fermentací jablečné šťávy, takže obsahuje několik vitamínů a minerálů. Používá se pouze na rostliny, které rostou v půdě s kyselým pH, jako jsou borůvky, brusinky, azalky či rododendrony. Před samotným použitím je vhodné otestovat půdu, abychom zjistili jaké je její pH. Testy je možné zakoupit v zahradnických centrech.

pH půdy a jeho důležitost

Hodnoty pH se pohybují od hodnoty 3, což je půda velmi kyselá, až do hodnoty 10. To je půda zásaditá. Za neutrální se považuje pH 7. Proč je důležité znát pH půdy? Důvodem je to, že pH ovlivňuje několik chemických procesů, včetně toho, jak je rostlina schopná přijímat živiny z půdy. pH půdy může ovlivnit také to, jaké živiny jsou v ní pro rostliny k dispozici. Většině rostlin se daří v pH mezi 5,5 a 7,5, nicméně několik zahradních rostlin preferují právě kyselou půdu.

Jablečný ocet
Foto: Unsplash

Jablečný ocet použijte nefiltrovaný

Pokud se rozhodnete používat jablečný ocet na své rostliny, je dobré vybírat z těch, které jsou organické a nefiltrované. Pokud v láhvi s jablečným octem uvidíte u hrdla usazeninu, je to jenom dobře. Říká se jí „matka“ nebo „mateční kultura“ a je to tmavá hmota tvořená bakteriemi a kvasinkovými buňkami. Pokud si chcete vyrobit svůj vlastní jablečný ocet, můžete matku použít, abyste celý proces urychlili.

Ocet na rostliny

Neředěný jablečný ocet na rostliny nepoužívejte (pokud se jich nechcete zbavit – tak se to dělá v případě plevelu například ve spárách chodníku). Chcete-li ocet použít k okyselení půdy a dodání vitamínů a živin vašim kyselomilným rostlinám, je potřeba jej naředit. Poměr je 20 dílů vody na 1 díl jablečného octa. Zaléváme na půdu, nikoli na rostliny, abychom nespálili jejich listy.

Změna barvy hortenzií

Jablečný ocet smíchaný s vodou můžete použít na hortenzie, u kterých si přejete modré květy. Nefunguje to u všech druhů hortenzie, tak si to zjistěte předem. Hortenzie má obvykle růžové květy v alkalické půdě, v kyselé půdě se změní na modrou. Jakmile přestanete octovou zálivku na své hortenzie používat, květy se postupně změní z modré na růžovou.

Zdroje info:

https://www.capegazette.com/article/change-colors-your-hydrangeas-whim-pink-blue/208098

https://littleterracedhouse.com/2019/07/28/garden-hacks-how-to-turn-your-hydrangeas-blue/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!