Nové rostliny v květináči: dejte si pozor na nemoci, škůdce i stav zeminy

Rostliny

Pořízení nové rostliny by neměl být impulzivní nápad. Každá rostlina má totiž určité požadavky a u některých není jednoduché je splnit. Kupovat „unavené“ rostliny v akci se nemusí vyplatit, protože existuje pravděpodobnost, že se nevzpamatují. Navíc si s takovou rostlinou můžete domů přinést i nepříjemné onemocnění nebo škůdce, kteří infikují ostatní rostliny. Proto je třeba každou rostlinu před koupí pořádně prozkoumat.

Rostliny ze supermarketů

Rostliny ze supermarketů jsou obvykle nevhodně skladovány. Samotné podmínky, jak byly rostliny přepravovány, se též podepíšou na jejich stavu. Rostliny, které jsou v oddělení zeleniny, nemusí být pravidelně zalévány. Taktéž je pravděpodobné, že dlouhodobě neměly přístup k dennímu světlu. Samozřejmě je obchodníci nepřesazují a nehnojí, takže mohou trpět i nedostatkem živin. Pamatujte si, že čím lepší je stav, v jakém rostliny pořizujete, tím menší problémy budou mít s adaptací na nové prostředí.

Rostliny

Foto: Pexels

Rostliny podle vzhledu

Automaticky bychom měli kontrolovat, jak rostliny vypadají. Měly by mít pevné a silné stonky a zdravě vypadající listy. Jejich barva by neměla být vybledlá. Listy by neměly mít díry nebo zkroucené listy (pokud se nejedná o typický vzhled rostliny – například monstera má děravé listy). Matné listy jsou známkou nezdravých rostlin. Dlouhé a tenké výhonky jsou obvykle slabé. Hledejte škůdce a nemoci, a to i na spodní straně listů.

Zemina hrnkových květin

Někteří škůdci se mohou vyskytovat též v půdě. Proto se vyplatí kontrolovat také její stav. Pokud je půda suchá, znamená to, že rostlina nebyla dobře zalévána. Neméně jí může uškodit také příliš vlhká půda. Když si k půdě přivoníte, neměla by mít zatuchlý pach. Bílý povlak na povrchu není známkou ničeho dobrého. Je pravděpodobné, že rostlina byla přelita a její kořeny mohou hnít. Půda by dále neměla být příliš tvrdá ani vyčnívat z okrajů nádoby.

Kořeny rostliny

Někdy se rostlina jeví jako zdravá, ale už může začínat problém s kořeny. Proto se vyplatí jemně zatlačit na půdu v okolí kořenů, abychom mohli prohlédnout stav kořenů. Zdravá rostlina má silné a svěží kořeny. Neměly by prorůstat drenážními otvory. Tento problém je ale možné vyřešit tím, že rostlinu ihned po přenosu domů přesadíme do větší nádoby.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/jak-kupic-zdrowa-rosline-doniczkowa-do-domu-na-co-zwracac-uwage-kupujac-kwiaty-doniczkowe-aa-ZrtL-2LnF-u1SW.html

https://myplantin.com/blog/how-to-choose-plants-in-a-shop

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!