Nepravdivé mýty: rezavé hřebíky či lidské vlasy prý prospějí zahradě

Listy ořešáku, ořechy

Zahradničení je natolik oblíbené, že spousta zahradníků vynalezlo vlastní metody, jak získat co největší výhody. To znamená, co nejúrodnější půdu, co nejlevnější a nejúčinnější domácí hnojivo či odpuzovač škůdců. Ne všechny tyto metody jsou pravdivé. Některé mohou mít pravdivý základ, nicméně se při použití mohou ukázat jako neúčinné. Podívejme se na to, které skutečně fungují, a které ne.

Mýty o rezavém hřebíku

Hřebík obsahuje železo, což je prvek, který je důležitý pro správný růst rostlin. A tak můžete narazit na radu, která vám doporučuje zahrabat rezavé hřebíky do půdy za účelem zvýšení koncentrace železa v ní. Bohužel se toto železo nachází ve formě, kterou rostliny nejsou schopny vstřebávat (nebo alespoň ne v dostatečném množství). Nedostatek železa v půdě tedy řešte přidáním vhodného hnojiva.

Půda

Foto: Pixabay

Lidské vlasy proti škůdcům

Lidské vlasy, které získáte vyčesáním nebo ostříháním a rozprostřete je po zahradě, prý mají odstrašit plachá zvířátka, která se lidí bojí. Například králíky nebo srnky. Pach lidí skutečně může některá zvířata odstrašit. Účinnější ale bude na chatách a chalupách, protože pokud si toto zvíře troufne na váš pozemek, pravděpodobně se nebude bát ani vašich vlasů. Výhodou je ale to, že vlasy obsahují látky, které mohou doplnit vaši půdu o živiny. Takže když neodstrašíte zvířata, alespoň získáte o něco úrodnější půdu.

Mluvení na rostlinu pro její lepší růst

Rostliny prý mají reagovat na lidský hlas. Jakkoli to zní nepravděpodobně a šíleně, v současné době probíhají studie, které by mohly tuto teorii potvrdit. Zatím byla provedena jen malá studie, která zjistila, že rajčata reagují na ženský hlas. Ta, která „poslouchala“ ženský hlas vyrostla až o pět centimetrů výše. Otázkou je, zda se podaří provést opravdu důvěryhodnou studii, které by veřejnost uvěřila.

Pod ořešákem nic neroste

Ořešáky produkují látku, která by měla odstranit jakoukoli konkurenční rostlinu z jejího okolí. Tato látka se nachází juglon a skutečně se ukázalo, že některé rostliny jsou na ni citlivé. Na druhou stranu ale existují také rostliny, kterým tato chemická látka nevadí.

Zdroje info:

https://www.bobvila.com/articles/weird-gardening-myths/

https://www.almanac.com/video/10-common-garden-myths-busted

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!