Nekvetou vám macešky? Víme, kde nejspíš děláte chybu

Jde o velmi vděčné květiny, kterým se zdánlivě daří kdekoliv. Nemusí to ovšem být tak úplně pravda. Zatímco někomu vykvétají jen čas od čau, jiný nestíhá záplavu barev ani spočítat. A čím to tedy je?

Maceška zahradní (Viola × wittrockiana), zvaná někdy též zahradní violka, umí být v některých ohledech pořádně náročná. A i když některé přešlapy odpouští, přes jiné takříkajíc „nejede vlak.“

Hnojem macešce spíše ublížíte

Tu největší chybu udělá většina zahrádkářů hned při výsadbě. Máte k dispozici hnůj a chtěli byste ho použít? Zatímco u většiny květin sklidíte nadšené ovace, macešky budou stát na přesně opačné straně spektra. Čerstvý hnůj totiž snadno spálí jejich kořeny. Aby byl bezpečný, musí přibližně rok vyzrávat pod vrstvou kompostu.

Foto: Pixabay

Jak na správnou výživu maceškových záhonů

Pokud něco macešky opravdu potřebují, pak je to fosfor a draslík. Pořiďte si tedy komplexní minerální hnojiva a používejte je podle návodu. Dbejte rovněž na to, abyste tyto půvabné květiny pěstovali na slunečném místě v úrodné a nejlépe trochu jílovité půdě s neutrálním pH.

A značnou pozornost věnujte také zálivce. Zejména na letní vedra jsou mělce kořenící macešky náchylné. Zalévejte je proto každý den navečer, ovšem pouze mírně, na přemoření zareagují nejprve shozením poupat, a poté úhynem. A nezapomeňte ani na péči před zimou. Macešky zakryjte mulčem z posečené trávy, sena, chvojí apod. Na jaře vám pak tyto krásky obrazí opět v plné kráse.

Náš tip: V chladných podhorských oblastech bývá mnohem lepší přenést macešky do studeného skleníku nebo do chladného sklepa. Nemusí mít světlo, jen by nikdy neměly úplně vyschnout.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-macesky-24015.html, https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/violka-maceska-zahradni

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)