Nekvete vám africká fialka? Omlaďte ji – zásah je na první pohled drastický, ale pomáhá

Africká fialka

Nekvete vám africká fialka? Omlaďte ji – není to těžké, musíte jen vědět, jak na to. Nemusíte se bát, že byste své rostlině nějak ublížili. Naopak – šikovně provedené omlazení její životaschopnost doslova nastartujte.

Saintpaulia, také známá jako Saintpaulia, je populární pokojová rostlina. Zde jsou některé triky, které vám pomohou vypěstovat zdravé a krásné fialky.

Světlo pro fialky

Tyto krásky potřebují dostatek světla, ale nesnáší přímé slunce. Umístěte je proto na východní nebo severní okno, nebo jim poskytněte světlo pomocí umělého osvětlení.

Zálivka a jak na ni

Zalévejte fialky pravidelně, ale vyvarujte se přemokření půdy. Používejte pokud možno měkkou vodu bez vápníku a mezi zálivka mírně nechte půdu mírně vyschnout. Vyplatí se také položit květináče na misky s vlhkými oblázky nebo pískem.

Africká fialka

Foto: Pixabay

Jak na správnou výživu

Své africké fialky hnojte výživným hnojivem s vyšším obsahem draslíku, například 15-30-15, jednou za měsíc. A jak je to s teplotou? Měli byste vědět, že preferují teplotní rozmezí mezi 18 a 24 stupni Celsia. Ujistěte se také, že jsou chráněny před chladem a průvanem.

Co ještě vědět

Sledujte příznaky ukazující na výskyt chorob a škůdců (fialky mohou utrápit třeba svilušky). Pravidelně také odstraňujte uschlé květy a listy.

Jak na omlazení africké fialky

Pokud pře sto všechno vaše fialka nekvete, vrhněte se na její omlazení. Není to těžké – musíte ji jen zbavit nejméně jedné třetiny listů. U fialek rostoucích do růžice jednoduše sáhněte po těch největších, rostoucích v poslední řadě. U jiných typů fialek vyberte ty největší listy a odřízněte je. I když tento postup vypadá drasticky, obvykle fialky brzy vyprovokuje k intenzivnějšímu kvetení.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/7-tipu-pestovani-africke-fialky-2/, https://ceskykutil.cz/diskuze-k-clanku-27740-jak-na-pestovani-africkych-fialek, https://www.ceskestavby.cz/clanky/mate-doma-africke-fialky-jak-o-ne-pecovat-aby-vam-kvetly-po-cely-rok-27111.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)