Nejčastější chyby při používání hnojiv

Pokojové květiny

Hnojiva mají spoustu skvělých vlastností. Napomáhají růstu rostliny tím, že jí dodávají potřebné živiny. Díky tomu pak můžeme maximalizovat svou úrodu nebo se těšit z většího množství květů, krásnějších a zdravějších rostlin. To ovšem platí za předpokladu, že hnojiva umíte používat. Přečtěte si, jakých chyb se zahradníci při hnojení dopouštějí – možná je nevědomky děláte také.

Nadužívání hnojiv

Při používání hnojiv rozhodně neplatí, že více je lépe. Nadbytečné použití hnojiv může mít opačný účinek, než bychom chtěli: rostliny začnou vadnout, chřadnout, jsou náchylné k chorobám a někdy také hynou. Vhodným řešením při přehnojení je samozřejmě ihned přestat hnojiva používat. Někteří zahradníci také hnojí po celý rok stejně – to ale také není správně. Například hnojiva s vysokým obsahem dusíku nepoužíváme na konci léta, aby rostliny včas zastavily svůj růst a mohly se připravit na příchod zimy. Vždycky dodržujte návody uvedené na obalu hnojiv.

Sukulenty

Foto: Pixabay

Datum exspirace

Navzdory názoru mnohých zahradníků, hnojiva jsou chemikáliemi, které podléhají zkáze. Na každém hnojivu si můžete přečíst datum exspirace. Po tomto datu už hnojiva rozhodně nepoužívejte – mohou být méně účinná, nebo dokonce toxická. Prošlá hnojiva je vhodné náležitým způsobem zlikvidovat.

Nesprávné načasování

Hnojení je potřeba přizpůsobit počasí. Například nehnojíme v případě, že mají přijít silné deště, protože ty dávku hnojiva (zejména tekutých druhů hnojiv) snadno spláchnou a odvedou od rostlin, kde jsme je potřebovali. Načasování hnojení je kapitolou samo o sobě zejména u trávníku: nesmí to být ani v období sucha, ani po dešti či čerstvé zálivce.

Dodržujte pokyny výrobce

Před samotným použitím hnojiva nebo postřiku je důležité prostudovat si návod. Hnojiva jsou totiž dobrým pomocníkem při pěstování rostlin, ovšem pouze v případě, že je používáte stanoveným způsobem.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/najczestsze-bledy-popelniane-podczas-nawozenia-roslin

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!