Návod na domácí potpourri: snadno a rychle

Potpourri: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Potpourri je skvělým způsobem, jak provonět svou domácnost. Navíc se jedná také o dekorativní prvek interiéru a můžete jej použít do jakékoli místnosti. S vhodným složením rostlin ve vašem potpourri můžete navodit příjemnou atmosféru, pomoci si při usínání nebo relaxaci. Vyrobit si vlastní potpourri není nic složitého – navíc s ním můžete sladit barvy svého interiéru. Pojďme na to!

Jak na přípravu potpourri

V současné době se setkáváme s potpourri ve formě suchých ingrediencí doplněných o vonné oleje. Nebylo tomu tak vždycky. Staří Egypťané využívali tzv. mokrou metodu přípravy potpourri, která byla ale o dost složitější. Vůně, které zvolíte pro svou směs, vydrží i po několik měsíců. Pamatujte na to, že umístit své potpourri například v otevřené skleněné misce můžete kamkoliv. Čím blíže ale bude tepelnému zdroji, tím více bude vonět.

Potpourri: Zdroj obrázku Pixabay.com

Různé druhy nádob

Pro potpourri se nejčastěji využívají skleněné nádoby, které dají vyniknout kráse sušených rosltin do této dekorace zahrnutých. Avšak můžete využít mnohé jiné otevřené nádoby. Skvěle se hodí například dřevěné nádoby, jako jsou malé květináče či skříňky. Použít můžete i různé košíky či textilní nádoby – zkrátka a dobře to, co máte zrovna po ruce nebo co se vám líbí.

Různé druhy rostlin

Také obsah rostlin můžete mít různý. Můžete přidat nejen sušené okvětní lístky růží (které jsou v potpourri jednou z nejzastoupenějších rostlin), ale také jiné sušené rostliny, šišky nebo třeba sušené plátky pomeranče. Některé bylinky budou vonět v sušené podobě sami o sobě. Jejich vůně se ale bude postupně vytrácet, takže ji můžete podpořit vhodným esenciálním olejem. Velice příjemnou vůni má například olej s vůní santalového dřeva. Jednotlivé esenciální oleje můžete vhodně kombinovat. Na rostliny je aplikujete tak, že je přímo pokapete (ne více než 6 kapek na jedno potpourri).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *