Zápalky

Naše babičky strkaly do květináčů zápalky. Věděly proč

Snad každý z nás má v širší rodině nějakou příbuznou (byť existují i výjimky opačného pohlaví), které se to doma zelená na každém kroku. Rady pro péči o rostliny se často předávají z generace na generaci, takže se možná i k vám dostala ta o sirkách zapíchnutých v hlíně.

Tento postup se doporučuje zejména pro rostlinky nemocné a ty, jež viditelně ztrácí kondici (například nerostou tak dobře jako dříve). Leckdy je problém určit skutečnou příčinu tohoto stavu. Ovšem zápalky by si podle lidové moudrosti měly poradit s jakoukoli výzvou.

Tajemství je v síře a fosforu

Potíž může být v napadení nejrůznějšími parazity nebo houbovými chorobami. Na první pohled je často neodhalíte a nechcete-li nazdařbůh investovat do drahých chemických prostředků, vsaďte právě na síru v hlavičkách od zápalek. Jde o levnou a účinnou metodu.

Síra a fosfor mají zajímavé fungicidní schopnosti, díky nimž mohou nezvané návštěvníky v podobě parazitů a hub po nějakém čase zcela zlikvidovat. Nečekejte tedy zázrak na počkání, ale spíš levnou a přitom účinnou terapii. Ano, opravdu stačí ty úplně obyčejné a laciné zápalky z trafiky.

Zápalky v květináči – jak na to

Ze zápalek jednoduše vytvořte kruh a to tak, že je zapícháte do vzdálenosti asi pěti centimetrů od rostliny. Zalévejte přes zeminu a počkejte si, až začne síra v zápalkách působit. Do zeminy se bude vyplavovat postupně, takže nehrozí předávkování. Zápalky také čas od času povytáhněte a zkontrolujte – jestliže se hlavička rozpustila, vyměňte je.

Pokračujte do doby, než se rostlinka zcela vzpamatuje. A nebojte se sílu zápalek podpořit i přesazením do nové zeminy nebo pečlivým hnojením. Budete tak mít větší šanci, že se vám vaši zelenou krásku přece jen podaří zachránit. A jestliže ne, nevyčítejte si to. Někdy je příroda zkrátka silnější.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

10 komentářů

 1. Václav Blažek Odpovědět

  Dělaly to spíš prababičky, fosfor na hlavičkách zápalek byl zakázán v roce 1903. Dnešní bezpečnostní zápalkou žádný fosfor do květináče nedodáte. Síra tam je ve formě sirníku antimonu, červený fosfor obsahují škrtátka.

 2. Hana Pekařová Odpovědět

  I já dala na tuto radu. Dokonce to mělo být jako hnojivo. Zapíchla jsem zápalku do květináče s rýmovníkem a nestačila se divit. Snad za dva, tři dny z něho zbyly jenom holé klacíky. Hned jsem sirku vytáhla a ejhle, rýmovník se ještě vzpamatoval. Dneska je z něho pěkný keřík.

 3. rrrad Odpovědět

  iDIOTŠTĚJŠÍ BLBOST JSEM JEŠTĚ NEČETL . Které nebo čí babičky to dělaly?? fosfor ze zápalek se dal použít někdy v létech 1850 – 1900 .. Jenže chemie nebyla ještě na takové úrovni, aby babičky znaly co je prospěšné pro kytičky.. A nějak si nedovedu představit, že by někdo v té dřívější době dával velmi drahé zápalky do květináče.. Ono tam stačí zahrabat trochu hnoje.. a obejde se to bez sirek . A hnůj se tenkrát válel před každým domem.. výfuky tehdejších dopravních prostředků jej produkovaly dost.. Bezpečnostní zápalky, které používaly naše prababičky ..a které používáme dodnes obsahují v hlavičce chlorečnan a ten je účinným herbicidem. Takže vám kytičku zahubí.. Takže paní Šramčíková . kousek např. vaječného žloutku opravdu pohnojí.. vaše rada nikoliv.. Myslím, že jste to pohnojila:-)).. zkuste občas konzultaci s odborníkem:-))..

 4. JH Odpovědět

  Dobrý den paní Šrámčíková,
  opravdu nechci být ošklivý, ale chodila jste do základní školy? A to hned z několika důvodů. Opravdu víte z čeho se zápalky vyrábějí? Dostudujte si např, chlorečnan draselný nebo si myslíte, že drtivá většina čtenářů má k dispozici zápalky z bílého fosforu uschované po dobu sedmi a více generací jen proto, aby si je píchly do květináče po min. 120 letech? A nyní to množství. Kolik potřebujete hlaviček zápalek ( z bílého fosforu) na cca květináč, aby to bylo srovnatelné např, s hrstí NPK? Vagon.
  Myslím, že článek je stále na webu protože šéfredaktor spáchal sebevraždu a opravdu věděl proč.
  Pokud o Vás v dětství říkali, že máte zelené prsty, tak jste musela vyrůstat v anglicky mluvícím prostředí. Otrocký překlad idiomu green finger čeština nezná zato zná safety matches.

 5. plaja Odpovědět

  Tak nevím, ale pamatuji, že ještě v 50tých letech jsem škrtal mimo škrkátko. Takže to asi byly nějaké spešl, že by pro zedníky?

  1. Medák Odpovědět

   to byly asi tzv. kovbojské zápalky, ty šly zapálit o koženou podrážku. Dají se koupit i dneska. Ty s obyčejnými zápalkami nemají nic společného

 6. Alojzík Odpovědět

  Babičky, a dnes už spíš prababičky, používaly sirky, ne zápalky. Není to totéž, i když funkčně i sirky zapalovaly. Rozdíl v obsahu „náplně“ tu už popsali jiní, já jen ten název …

 7. Ellen Odpovědět

  Jen jeden dotaz pro autorku: zkoušela jste někdy ty svoje rady použít v praxi…? Nebo je máte jen vyčtené a radíte bez vlastní zkušenosti?

 8. Dana Sovová Odpovědět

  Sirky zapíchneme asi 5 cm od rostliny ? A jak to uděláte v případě těch kaktusů na obrázku?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *