Naše babičky strkaly do květináčů zápalky. Věděly proč

Zápalky

Snad každý z nás má v širší rodině nějakou příbuznou (byť existují i výjimky opačného pohlaví), které se to doma zelená na každém kroku. Rady pro péči o rostliny se často předávají z generace na generaci, takže se možná i k vám dostala ta o sirkách zapíchnutých v hlíně.

Tento postup se doporučuje zejména pro rostlinky nemocné a ty, jež viditelně ztrácí kondici (například nerostou tak dobře jako dříve). Leckdy je problém určit skutečnou příčinu tohoto stavu. Ovšem zápalky by si podle lidové moudrosti měly poradit s jakoukoli výzvou.

Tajemství je v síře a fosforu

Potíž může být v napadení nejrůznějšími parazity nebo houbovými chorobami. Na první pohled je často neodhalíte a nechcete-li nazdařbůh investovat do drahých chemických prostředků, vsaďte právě na síru v hlavičkách od zápalek. Jde o levnou a účinnou metodu.

Foto: Pixabay

Síra a fosfor mají zajímavé fungicidní schopnosti, díky nimž mohou nezvané návštěvníky v podobě parazitů a hub po nějakém čase zcela zlikvidovat. Nečekejte tedy zázrak na počkání, ale spíš levnou a přitom účinnou terapii. Ano, opravdu stačí ty úplně obyčejné a laciné zápalky z trafiky.

Zápalky v květináči – jak na to

Ze zápalek jednoduše vytvořte kruh a to tak, že je zapícháte do vzdálenosti asi pěti centimetrů od rostliny. Zalévejte přes zeminu a počkejte si, až začne síra v zápalkách působit. Do zeminy se bude vyplavovat postupně, takže nehrozí předávkování. Zápalky také čas od času povytáhněte a zkontrolujte – jestliže se hlavička rozpustila, vyměňte je.

Foto: Pixabay

Pokračujte do doby, než se rostlinka zcela vzpamatuje. A nebojte se sílu zápalek podpořit i přesazením do nové zeminy nebo pečlivým hnojením. Budete tak mít větší šanci, že se vám vaši zelenou krásku přece jen podaří zachránit. A jestliže ne, nevyčítejte si to. Někdy je příroda zkrátka silnější.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)