Nádherná bugenvilea – jak ke svému mořeplaveckému jménu přišla

buganvile

Víte, kdo byl L. A. C. de Bougainville? Známý francouzský mořeplavec – tedy alespoň v 18. století. Dnes by se na něj už skoro zapomnělo, nebýt květiny, kterou pro Evropu objevil v Jižní Americe.

Ano, jde o bugenvileu (Bougainvillea). Dnes známe asi 10 druhů této nevšední kvetoucí krasavice. Je to vlastně liána keřovitého vzrůstu a pěstovat ji doporučujeme zejména v přenosných nádobách. Mrazy totiž příliš dobře nesnáší

Volit můžete ze dvou druhů

Pokud byste si ji rádi pořídili na zahradu, přichází pro vás v úvahu prakticky jen dva liánovitě rostoucí druhy: bugenvilea nádherná (Bougainvillea spectabilis) a bugenvilea lysá (Bougainvillea glabra). A samozřejmě také všechny jejich odrůdy.

Bugenvilea lysá je původem z Brazílie. Zaujme svými trnitými přibližně třímetrovými výhony, které zdobí oválné a lesklé listy. Její květy jsou nenápadné, žluté a trubičkovité. To, co na bugenvilei nejvíce obdivujeme, jsou totiž pestrobarevné listeny, které je obklopují a lákají ta hmyz z širokého i dalekého okolí.

Původní bugenvilea lysá je fialová, dnes je však k dostání v růžové, žluté, bílé, oranžové a dokonce i panašované verzi. To bugenvilea nádherná roste bujněji. Její trnité výhony se mohou natáhnout až do délky 10 metrů. Původní barvou je růžovočervená, kultivary pak nabídnou i čistě růžovou, červenou a oranžovou.

buganvilea

Foto: Pixabay

Jak bugenvileu pěstovat

Co do nároků jsou si oba druhy velmi podobné (musíte jen myslet na velikost, do které nakonec dorostou). Bugenvileu lze pěstovat na balkónech i v zimní zahradě. Bude ji vyhovovat výživný, vzdušný a humózní substrát (ten lze vyrobit například smícháním rašeliny, písku a kompostu, přičemž kompost by měl tvořit tři díly, ostatní dvě složky pak po jednom).

Vyžaduje pravidelné hnojení a to od dubna až do října. Zpočátku je třeba mladé rostliny každé 2-3 roky přesazovat do větší nádoby, od 12 let věku pak už postačí zpravidla jen výměna horní vrstvy substrátu. Dnu květináče by nikdy neměla chybět silnější vrstva drenáže (např. keramzit), protože bugenvilea je velmi citlivá na „vlhkost od nohou“.

A k hojnému kvetení bude vyžadovat také dostatek slunce a hojnou zálivku, její kořenový bal nesmí nikdy úplně vyschnout. Jinak shodí poupata a velmi brzy i listy.

Co s bugenvileou na podzim

Přes léto se jí bude nejlépe dařit na jižní nebo západní straně domu. Jakmile se však na konci sezony začnou venkovní teploty přibližovat k nule, budete muset bugenvileu vhodně zazimovat. Přeneste ji na chladnější a slunné stanoviště. Ještě chvíli tu pokvete. Jakmile však květy zmizí a rostlina shodí i část listů, sestřihněte asi polovinu letošních výhonů na třetinu a zmírněte zálivku. Tu zvyšte teprve ve chvíli, až se na počátku jara objeví na rostlině nové listy. Od konce ledna až do poloviny dubna lze bugenvileu rovněž snadno rozmnožit polodřevitými vrcholovými řízky.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)