Metodologie zvonků – které se uplatní při pěstování v květináči a kterým to bude více slušet na záhonku

Rod zvonků alias Campanula zahrnuje okolo 300 druhů. Ne všechny jsou samozřejmě pro pěstování na zahrádce běžně k dostání, ale i tak máme opravdu pestrý výběr ve všech ohledech.

A nezáleží na tom, kde se naše zahrádka nachází, nebo zda jsme „vybaveni“ jen širokým parapetem koupelnového okna. Pokud totiž vsadíte na toho správného koně, budou vám zvonky dělat radost opravdu kdekoliv.

Nejčastější druhy zvonků na našich zahradách

Jmenovat bychom jich mohli hned sedm. Jde o:

  • zvonek karpatský ( Campanula carpatica),
  • zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana),
  • zvonek širokolistý (Campanula latifolia),
  • zvonek tečkovaný (Campanula punctata),
  • zvonek balkánský (Campanula Scharskyana),
  • zvonek klubkatý (Campanula glomerata).

Chcete-li zvolit krasavce do květináče, bude to hned ten první – zvonek karpatský (Campanula carpatica). Potřebuje toho ke své spokojenosti jen málo – propustnou půdu, chladnější teploty během zimy (mezi 5-10 °C), mírné světlo a přiměřenou zálivku. Pokud mu je dopřejete, pokvete hojně po celou sezónu.

Foto: Pixabay

Zvonky vhodné do skalek a na suchá místa

Další velmi oblíbenou skupinou jsou zvonky půdokryvné, jež si poradí i s obtížnými podmínkami. A o kterých druzích je řeč? Zvonek karpatský (Campanula carpatica), zvonek balkánský (Campanula Scharskyana) a zvonek dalmatský.

Vhodný kandidát se najde i pro ten nejstinnější kout vaší zahrady

A pátráte-li spíše po druhu vhodném do stínu, bude to určitě odolný a krásný zvonek širokolistý (Campanula latifolia). Skvělou společnost mu budou dělat bohyšky (hosty), ale i udatna nebo čechrava.

A zásady péče? Ty jsou u všech zvonků stejné. Po odkvětu je zastřihněte, na jaře pohnojte dobře vyzrálým kompostem a mladé rostlinky zaštipujte. Rychle se rozvětví a bohatě pokvetou.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://hobby.instory.cz/4810-zvonek-je-krasny-a-muzete-jej-pestovat-na-skalce-v-zahonu-i-v-pokoji.html, https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/zvonky-a-zvonecky/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)