Mandelinka bramborová: Co vše na ni platí

Mandelinka bramborová

Imperialistický brouk, jak bývala za minulého režimu mandelinka bramborová označována, je schopen dokonale zkazit veškeré příjemné pocity, které můžeme při pěstování brambor mít. Prostě jednoho krásného dne přijde a následně již klade malá žlutá vajíčka na spodní stranu listů. Z těch se pak líhnou krve, nebo spíše listužíznivé červené larvy, které se postupně změní v dospělého jedince schopného letu. Pokud nehodláte u vašich brambor nocovat, vyplatí se vsadit na správné postřiky, jež s mandelinkou dokážou zatočit. Jaký postřik na mandelinku bramborovou vybrat si povíme v následujících řádcích. 

Prevence mnohdy postačí

Mandelinky lze vyhnat i svépomocí bez chemických postřiků. Tedy alespoň v některých případech. Poměrně známý ryze přírodní postřik na mandelinku představuje louh z kopřiv. Kopřivy si pouze sesbíráte, necháte luhovat v kyblíku s vodou a pak bramborové natě postříkáte. Počítat byste ale měli stoprocentně s tím, že celá směs bude vydávat někdy až nesnesitelný pach! Mimo kopřiv mohou také mandelinky odpuzovat kmín a voda s mýdlem. 

Housenky mandelinky

Postřik Calypso

Nebudete-li s preventivními opatřeními spokojeni a mandelinky již zamoří vaše brambory, vsaďte na postřik. Jmenovat bychom mohli přípravek Calypso 480 SC, který je schopen ničit jak dospělé jedince, tak i larvy a vajíčka. Jedná se o koncentrovanou podobu, která se mísí v poměru s vodou. Následně jím postříkáte brambory. Učinit tak můžete maximálně dvakrát během vegetačního cyklu.

A něco jiného?

Určitě nevolte insekticidy, vůči nimž si již mandelinka bramborová vypěstovala rezistenci. Mosilan třeba příliš nefunguje. Zajímavou volbou je Spintor obsahující spinonad. Na larvy se určitě hodí, nicméně může způsobit znečištění povrchových vod, což by mohlo být nepříjemné.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.