Jablka

Letošní sklizeň jablek: Víte, jaké odrůdy jsou nejoblíbenější?

Sklizeň jablek se pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Letošní rok byl i přes poměrně dlouho trvající sucha vcelku úspěšný. Sklízela se přitom nejrůznější jablka z mnohých odrůd. Pokud se ptáte, o které jde, jste na správné adrese. My se totiž v následujících řádcích zaměříme na ty nejznámější. O jaké se vlastně jedná?

Křupavá a šťavnatá jablka Jonagold

Velmi oblíbenou odrůdou je bezesporu Jonagold. Ta byla pojmenována již v roce 1953, a to díky tomu, že se zkřížila jablka Jonathan a Golden Delicious. Stalo se tak v roce 1953 v New Yorku. Podle toho mají jablka i charakteristickou barvu zelenožlutou až červenou barvu. Vynikající jsou jablka především k odšťavňování a pečení.

Braeburn jako optimální variace pro pečení

Sladkou a středně šťavnatou dužninu mají jablka Braeburn. Vyznačují se mimo jiné také krémovou barvou. Výborná jsou hlavně k pečení. Dokážou dát mnohým pokrmům unikátní chuť.

Braeburn

Stará a časem prověřená odrůda Idared

Jestliže vsázíte na klasiku se skvělou chutí a multifunkčním využitím, nejspíše pěstujete odrůdu Idared. Tato jablka pocházejí ze Spojených států amerických. Ostatně vznikla ve státě Idaho, což inspirovalo i k pojmenování tohoto kultivaru. Jablka jsou sladká a poměrně jemně šťavnatá. Vynikající jsou především pro dlouhodobé uchování. Uskladněna mohou být klidně i skoro celou zimu.

Golden Delicious pro přímý konzum

Víte, jakou odrůdu má každý velkoobchod s ovocem a zeleninou a mnohdy i malé krámky? Samozřejmě, odpověď je jasná. Jedná se o kultivar Golden Delicious. Objevena byla již v roce 1800, a to v USA. Barva plodů je typicky zelená. V obchodech jablka najdete až v mnohdy nepřirozeně sytě zeleném odstínu. Pokud je pěstujete doma, optimální je jejich sklizeň v době, kdy zežloutnou. Jsou mnohem šťavnatější a sladší. Utrhnout si takové jablko přímo ze stromu je doslova zážitkem.

Golden delicious

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *