Kurkumu si můžete vypěstovat i doma. Návod, jak ji sklízet

Kurkuma

Kořen kurkumy (Curcuma longa) nabízí spoustu zdravotních přínosů. Tuto rostlinu si můžete vypěstovat také doma a těšit se z domácí úrody jejích kořenů. U nás ji známe zejména jako křiklavě oranžový prášek, nicméně také čerstvý kořen má své využití. Vzhledem se tak trochu podobá zázvoru. Kurkuma je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 90 cm. Jejím domovem je jihovýchodní Asie, kde se můžete inspirovat spoustou receptů.

Kdy je připravená ke sklizni?

Základem pro sklizeň kurkumy je určit období, kdy je to vhodné. Pokud sklidíme kurkumu příliš brzy, nemusí být dostatečně velká, budeme-li se sklizní tohoto kořene otálet, zdřevnatí a nebude dobrý. Obvykle se uvádí, že sklizeň provádíme na podzim až v zimě, tedy 8 až 10 měsíců po výsadbě rostliny. Nicméně toto rozmezí může způsobit to, že správný čas neodhadneme. Do sklizně se tedy pusťte ideálně v době, kdy listy žloutnou a stonky začínají vysychat.

Kurkuma

Foto: Pixabay

Jak sklízet kurkumu?

Pokud správně určíte, že už je čas sklizně, otázkou zůstává ještě to, jakým způsobem kořen kurkumy sklidit. Není to nic náročného, sklízíme všechny kořeny rostliny. Dejte si pozor na to, abyste nástrojem, kterým budete kořeny získávat, neprorazili hlízy. Poté co kořeny dostanete ze zeminy, oklepte je a zbavte přebytečné půdy. Následně odřízněte listy a vláknité kořeny. Zůstanou vám tak kořeny nejlepší kvality, které můžete dále zpracovávat. Omyjte tyto hlízy pod studenou tekoucí vodou.

Skladování čerstvého kořene

Pravděpodobně vám jedna rostlina nabídne více hlíz, než dokážete okamžitě spotřebovat. Proto je důležité vědět, jaké podmínky jsou vhodné pro její skladování. Ideální je samozřejmě použít čerstvý kořen řádově v několika týdnech. Poté začne vysychat. Abyste si mohli kořen užívat ještě několik měsíců od sklizně, můžete vyzkoušet některou z následujících metod:

  • Mrazení: celou nebo nakrájenou kurkumu dejte do sáčku a umístěte do mrazničky. Zde vydrží asi jeden rok.
  • Sušení: kurkumu nakrájejte na tenké plátky a vysušte v sušičce na ovoce. Následně ji můžete pomlet na prášek, který známe ze supermarketů. Tento prášek vydrží v pokojové teplotě 6 až 9 měsíců. V mrazáku pak rok.

Výsadba kurkumy

Ze sklizených hlíz se vyplatí dát si část stranou, která vám poslouží pro pěstování nové rostliny. Umístěte je na chladné a tmavé místo – do jara by se měly objevit klíčky. Pak stačí kurkumu zasadit a pěstovat.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/how-to-harvest-turmeric/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!