Které žaluzie vybrat, když potřebujete zastínit terasu nebo zimní zahradu?

Žaluzie

Zařizujete si vybavení do nového rodinného domu, nebo vylepšujete ten stávající? V určitém bodě nejspíš přijde na řadu i nákup nového stínění do oken, a to nejen do místností uvnitř domácnosti, ale i pro terasu nebo zimní zahradu. Pokud už předem víte, že sáhnete po žaluziích, poradíme vám, které jsou pro účely teras a zimních zahrad ideální.

Obývák, ložnice, dětský pokoj, kuchyň… tam všude se hodí žaluzie do oken. Jestli je však součástí vašeho království i terasa nebo zimní zahrada, dává smysl si nechat žaluziemi zastínit i tato místa, na kterých s rodinou strávíte dlouhé hodiny volného času.

Proč opatřit terasu či zimní zahradu žaluziemi

Když už jste si za spoustu peněz nechali postavit terasu či zimní zahradu, nedává smysl šetřit na žaluziích, protože za vás vyřeší hned několik potíží:

  • během celého roku vás ochrání před slunečním svitem
  • v zimě pomohou zabránit úniku tepla
  • zamezí pohledům zvědavých sousedů (to oceníte, pokud máte zimní zahradu nedaleko od plotu)
  • v neposlední řadě mohou fungovat jako skvělý designový prvek

Velká výhoda je, že některé typy žaluzií pořídíte i za nízkou cenu, takže se nemusíte obávat přemrštěných výdajů. A i když zvolíte dražší žaluzie na míru, tato investice se vám mnohokrát vrátí.

Hliníkové žaluzie ano, ale…

Mezi nejrozšířenější typy žaluzií nadále patří klasické hliníkové horizontální žaluzie. Lidé jimi nejčastěji zastiňují okna v domácnosti, ale chybu neuděláte ani v případě, když je použijete na terase či v zimní zahradě.

Jejich největší předností je nízká cena, hliníkovými žaluziemi si svůj „prosklený altán“ zastíníte za nižší tisíce korun. Ale mají i své zápory: počítejte, že na první pohled nebudou tak působivé, navíc se příliš nehodí pro zastínění stropu zimní zahrady. Stejně tak vezměte v úvahu, že nejsou tak dobrý tepelný izolant jako jiné typy žaluzie (např. plisé).

Sečteno a podtrženo: preferujete-li nízkou cenu, hliníkové žaluzie si na terasu/zimní zahradu pořiďte, ale s vědomím, že to má určitá úskalí.

ŽaluzieFoto: zaluziekomfort.cz

S plisé žaluziemi budete za hvězdu

Je pravda, že s „hliníkovkami“ po estetické stránce příliš nenadchnete. Zabodovat byste naopak mohli s plisé neboli plisé žaluziemi.

Jde o moderní kompromis mezi žaluziemi a roletami, který je jako stvořený pro zastínění teras a zimních zahrad. Plisé žaluzie se montují přímo na okna a můžete je zatahovat a vytahovat oběma směry (nahoru i dolů) pomocí plastových úchytů. Vyrábí se z působivé antistatické látky poskládané do tvaru harmoniky, která má výborné izolační vlastnosti a lze ji vyladit do jakékoliv barvy.

Plisé je na rozdíl od hliníkových žaluzií ideální i pro zastínění stropu, takže do něj klidně „oblékněte“ celou terasu nebo zimní zahradu.

Toto stínění doporučujeme také v případě, že rádi následujete moderní trendy, protože plisé žaluzie patří k nejoblíbenějším stíněním současnosti.

Máte rádi luxus? Vyzkoušejte dřevěné žaluzie

Plisé je skvělé stínění, ale je možné, že v okolí domu preferujete co nejvíc přírodních prvků. Protože na zahradu přece příroda patří, že? Nebojte, i pro tyto případy existuje řešení – dřevěné žaluzie.

Ty jsou sice o dost dražší než hliníkové, látkové a další typy žaluzií, ale za své peníze dostanete kvalitu a luxus. Díky nim na svou terasu nebo do zimní zahrady přinesete kus přírody, takže i když budete stále u sebe doma, přijde vám, že jste se na chvíli ocitli uprostřed exotiky.

Většina výrobců vám dá na výběr z více odstínů a typů dřeva. Dřevěné žaluzie bývají vyrobené 100% z přírodních materiálů a mezi jejich přednosti patří také výborná odolnost a slušné izolační vlastnosti.

Nechcete-li dřevěnými žaluziemi zastínit celý prostor, můžete je použít na zakrytí skleněných stěn a na strop dát třeba plisé.

Na velké terasy se hodí vertikální žaluzie

Čím větší terasu máte, tím více budou stát žaluzie na její zastínění, to je jednoduchá rovnice. Rozpočet vám ale mohou výrazně ušetřit tzv. vertikální žaluzie, které se používají právě jako stínicí technika na velké skleněné plochy.

Jak si vertikální žaluzie představit? Nejspíš je znáte ze škol, velkých sálů nebo lékařských ordinací. Jsou vyrobené z širších látkových lamel, který visí shora dolů. Zatahují se jednoduše řetízkem zleva doprava a design plně přizpůsobíte svým pořebám (každá lamela klidně může mít jinou barvu). Tyto žaluzie jsou navíc snadné na údržbu.

Jestli na terasu nebo zimní zahradu sháníte stínění především kvůli ochraně před sluncem, doporučujeme zvolit tmavší variantu vertikálních žaluzií.

Nevíte si rady s výběrem? Raději se zeptejte

Nemáte-li zatím s pořizováním stínící techniky žádné zkušenosti, je možné, že na začátku budete trochu tápat. A to je naprosto v pořádku. Než ale uděláte závaznou objednávku, vždy nejprve proberte podrobnosti s prodejcem. Zkonzultujte s ním materiál žaluzií, jejich rozměry i důvody, proč si je chcete pořídit.

Rádi vám poradí například na www.zaluziekomfort.cz. Žaluzie KOMFORT se zabývají výrobou stínící techniky na míru, a to pro zákazníky z Prahy a středních Čech.

Náhledové foto: zaluziekomfort.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.