Krásné kaliny

Kalina

Krásně kvetoucích kalin existuje velké množství. Jestliže si budete chtít vybrat jen jednu, budete mít těžké rozhodování. Navíc se jedná o listnaté dřeviny, takže v zahradách mají široké uplatnění.

Původ

Kalina se nachází v mírných a subtropických oblastech. Existuje asi 200 druhů kalin. Nesetkáváme se s ní však jen v Evropě, ale i Asii a Severní Americe. Mezi druhy této rostliny si lze vybrat stálozelené druhy, opadavé, s více či méně vonnými květy. Nejčastěji se s ní setkáme v bíle barvě květů. U stálozelených druhů je však nutná výživná a přiměřeně vlhká půda. Je jim, ale jedno zda se bude jednat o stanoviště v polostínu nebo na slunci. Pokud nevlastní zahradu, i tak si ji může pořídit a pěstovat. Kalina se totiž uplatní i na sídlištích a městských zástavbách.

Mnoho využití

Kaliny, které patří do skupiny zimolezovitých, nejsou jen na okrasu. Mohou sloužit i jako zvuková bariéra nebo lapač prachu.  Dále také jako zdroj kyslíku a se svou výškou poskytne i nějaký stín. Při mnohých zahradních úpravách se bez kalin neobejdete. Jsou totiž vhodné jako živé ploty nebo při oddělování různých částí zahrady. Kaliny také dobře snášejí řez a úpravy, lze si je tak dotvořit podle potřeb a představ. V neposlední řadě pozitivně ovlivňují psychiku člověka.

Kalina obecná a její řez

Kalina obecná je známá jako keř, který je během května obsypán bílí koulemi, jež tvoří květy. Výška keře může být až 3 metry. Při řezu je cílem dodat dřevině jakousi strukturu, dosáhnout bohatosti květů a vytvořit celkově pěkný vzhled. Zejména u kaliny v živých plotech je zapotřebí řez dřeviny tomuto účelu uzpůsobit. Řez by se měl provádět pravidelně a to každoročně. Ideální obdobím řezu je květen, červen, ale vždy až po dokvětu. Některé druhy kalin, zejména ty stálozelené neřežeme. Nejjednodušším řezem je tzv. řez na babku, což znamená, že se kře seřízne ve výšce30 cm nad zemí. Výsledkem je pak nízký, ale hezky zahuštěný keř.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.