Kokosový nebo olivový? Víme, kterému „olejovému táboru“ byste měli dát přednost

Častým sporem mezi odborníky i hospodyněmi je otázka, který z olejů je lepší. Je pro zdraví i vaření prospěšnější olivový nebo kokosový olej? Jaký olej používat na smažení? Který z těchto olejů má lepší účinky pro krásnou pleť? Pojďte s námi zjistit, jak si tyto dva oblíbené oleje vedou v boji proti sobě.

Srovnání dvou nejoblíbenějších olejů

Olej má blahodárné účinky nejen v kuchyni. Kokosový i olivový olej může prospět vašemu zdraví, ale také například krásné pleti či jako péče o vlasy. Který z těchto olejů je ale ten skutečně nejlepší? Srovnali jsme živiny a výhody kokosového a olivového oleje.

Masážní olej

Foto: Pixabay

Olivový olej je známá klasika

Vědci se podívali na složení olivového a kokosového oleje. Tady jsou jasné výsledky živin v jedné lžíci olejů:

  • kalorie (120 kokosový olej, 120 olivový olej)
  • celkový tuk (14 g kokosový olej, 14 g olivový olej)
  • cholesterol (0 mg kokosový olej, 0 mg olivový olej)
  • nasycený tuk (12 g kokosový olej, 1 g olivový olej)

Z výše uvedených výsledků je patrné, že jsou si oleje velmi podobné. Všechny hodnoty jsou stejné, až na jednu. Rozdíl totiž pozorujeme v množství nasycených tuků. Zatímco v jedné lžíci kokosového oleje najdeme 12 g nasycených tuků, ve stejném množství olivového oleje najdeme pouze 1 g nasycených tuků. Primární složkou nasycených tuků je kyselina laurová.

Více nasycených tuků našemu tělu neprospívá

Konzumace velkého množství nasycených tuků vede k ukládání nebezpečného viscerálního tukunebezpečného viscerálního tuku, který je příčinou srdečních onemocnění.

Bylo zjištěno, že denní příjem tuků by se měl pohybovat v rozmezí 25 — 35 % z denního příjmu potravy. Z toho by nemělo být více než 7 % právě tuků nasycených. Proto je zřejmé, že kokosový olej v denním používání má větší množství nasycených tuků, než je pro zdravé tělo potřeba.

Kyselina olejová, která je hlavní složkou olivového oleje, je naopak zdraví o mnoho více prospěšná. Pomáhá snižovat krevní tlak a předcházet srdečním onemocněním. Olivový olej je také bohatý na antioxidanty. Ty nám pomáhají v boji a ochraně proti rakovině a jiným nemocem.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.gymclothes.cz/blog/jak-se-zbavit-tuku-a-nabrat-svaly/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)