Kočky a pokojové rostliny mohou být přátelé. Stačí málo

Kočky

Kočky a rostliny nemusí být přátelé. Vaše šlechtěné rostliny mohou posloužit jako kočičí jídlo nebo dokonce záchod. Existuje ale několik způsobů, jak tomu můžete zabránit, aniž byste se museli zbavovat jedné nebo druhé. Poslechněte si rady zkušených chovatelů (pěstitelů v případě rostlin).

Vůně, které kočka nemusí

Existují vůně, které kočky přitahují, stejně jako ty, které je odpuzují. Možná budete muset chvíli experimentovat, abyste zjistili, která z vůní funguje proti vaší kočce. Zkuste využít nejosvědčenější:

  • Citrusy – kočky nemají receptory sladké chuti, proto se vyhýbají konzumaci ovoce, zejména citrusů. Pokud tedy použijeme šťávu z tohoto ovoce zředěnou s trochou vody na listy rostliny, můžeme kočky odradit.
  • Kajenský pepř – nepoužívat! Může kočkám způsobit vážné zdravotní potíže, jako je podráždění očí, vředy na kůži, nepohodlí v tlamě a žaludeční nevolnosti.
  • Ocet – obsahuje kyselou složku, která odstrašuje kočky. Může být ale nebezpečná při přímém použití na rostliny. ocet aplikujte v poměru 1:4 s vodou (1 lžíce octa, 4 lžíce vody a kapka prostředku na nádob jako pojivo) v blízkosti rostliny.

Kočky

Foto: Pixabay

Změna umístění rostliny

Závěsné rostliny a vyvýšená místa jsou před kočkami obvykle chráněná. Rostliny můžete pěstovat v místnosti, kde kočka nemá volný přístup. Rostliny můžete ochránit také tak, že je umístíte za prosklené dveře. Vhodná jsou i květinová terária.

Kočka nenávidí více věcí

Když se kočka nudí, dělá problémy. Můžete proto odvést její pozornost. Zabavte ji hračkami určenými právě pro ni. Kočky nenávidí alobal, takže dobrý nápad je použít jej na rostliny, které využívá jako záchod. Nemusí to vypadat esteticky, ale funguje to. Podobným způsobem funguje také celofán. Pomoci může také to, že zakryjete půdu svých rostlin, například šiškami, kameny a jinými materiály. Vhodné je poskytnout kočce (zejména pokud ji nepouštíte ven) kočičí trávu. Tu může kočka žvýkat, jak chce.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/cat-proofing-houseplants-5100890

https://www.catster.com/guides/how-to-cat-proof-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!