Klíčení sazenic

Klíčivost semen: jak ji urychlit

Semena potřebují splnit určité podmínky, aby mohli vyklíčit. Klíčivost semen je omezena délkou skladování ale také způsobem skladování. Nevhodné podmínky při uchovávání semen mohou způsobit, že semeno nikdy nevyklíčí. A pokud je takových semen více, pak můžete sadit a sadit – a ničeho se nedočkáte. Pokud již doma máte starší semínka a nejste si jistí, jestli z nich něco bude, můžete si provést test klíčivosti. Se zdravými semínky ale můžeme dělat různé prospěšné věci.

Urychlení klíčení

Semínka, která by měla být zdravá (nevypadají poškozeně ani nenesou známky plísně či jiných chorob), můžeme před výsevem ošetřit tak, aby vyklíčila rychleji, než je jejich průměrná doba klíčení. Nepotřebujeme k tomu žádné speciální roztoky, stačí, když semínka nasypeme v tenké vrstvě do misky a zalijeme je studenou vodou tak, aby byla všechna potopená. Pokud semínka budeme namáčet několik dnů, je potřeba je dvakrát až třikrát denně propláchnout a vodu vyměnit.

Klíčení sazenice

Klíčení: Zdroj obrázku Pixabay.com

Různá doba namáčení

Semínka, která obecně klíčí poměrně rychle, namáčíme po kratší dobu, než semínka s delší dobou klíčení. Proto například saláty máčíme jenom 4 hodiny, košťálovou zeleniny 12 až 24 hodin (s jedním propláchnutím), rajčata a papriky asi 48 hodin, cibuli, celer, mrkev a petržel (jejichž klíčení je obecně velice dlouhé) namáčíme pak až 72 hodin. Před výsevem semínek je stačí nechat lehce osušit, ale nikoli úplně zaschnout (to bychom pak mohli namáčet znovu).

Bylinková lázeň pro semínka

Pokud semínka namočíte v bylinkové lázni namísto vody, můžete je ochránit před celou řadou nepříznivých podmínek, jako jsou různé choroby či plísně. Nálev z různých léčivých bylin připravíte tak, že 2-3 lžíce bylin zalijete 250 ml horké vody a necháte asi 6 až 8 hodin vyluhovat. Na namáčení používejte vždy čerstvý nálev, aby byla zajištěna jeho kvalita a léčivé vlastnosti. Vybírejte z následujících bylin:

  • Heřmánek pravý: tato bylina se hodí zejména pro fazole a hrách, které může ochránit proti houbovým chorobám a plísním.
  • Přeslička rolní: obsahuje křemík, který je velice důležitý pro podporu celkové síly klíčících rostlin. Nálev z této byliny můžete použít u všech ledniček ale také veškeré zeleniny.
  • Kopřiva dvoudomá, pampeliška lékařská, kozlík lékařský: každá z těchto bylin usnadňuje klíčení semen tím, že změkčí jejich povrch. Semana jsou dále ochráněna před spoustou nemocí.

Pokud nevíte, kterou z bylin si máte vybrat, můžete použít několik bylin dohromady. Smíchejte například nálev z přesličky a kopřivy v poměru 1:2, či nálev z heřmánku, přesličky a kozlíku (ve stejném poměru). Získáte tak účinné vlastnosti všech bylin najednou.

Klíčení: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *