Keř magnolie a její pěstování

Magnolie patří mezi okrasné dřeviny. Je to nádherný keři či strom, který zkrášlí a provoní vaši zahradu. Krása květů v barvách bílé, růžové nebo fialové je opravdu nepřehlédnutelná. Pohled upoutají i její velké zelené listy. Poradíme vám, jak na její pěstování.

Původ magnolie

Původem je magnolie z jihovýchodní Asie. Je také rozšířená v Severní a Střední Americe. U nás se pěstují pouze opadavé druhy. Ze stromu magnolie byly vyšlechtěny kultivary. Pěstovat můžete jak magnolii stromek, který vykvete v létě krásnými bílými květy, tak magnolii keř v barvě růžové či fialové, který vám vykvete na jaře.

Druhy magnolie

Magnolie má velmi mnoho druhů opadavých nebo stálezelených stromů a keřů. Barva květů záleží na druhu magnolie. U nás se hojně pěstuje Magnolia Soulangeova, keř s růžovobílými květy, který dorůstá výšky až 6 m. Z menších keřů je oblíbená Magnolia stellata (m. hvězdokvětá), která má nádherné bílé nebo růžové květy, kterými se můžete pyšnit již v březnu. Fialově pak vykvétá Magnolia liliiflora „Nigra“ a Magnolia rustica „Rubra“, které vykvétají v květnu. Za zmínku stojí i Magnolia Susan, bohatě kvetoucí středně velká magnolie, která má velice zajímavé růžové až červené květy. Zajímavý je i jejich tvar polorozevřených lilií či tulipánů.

Pěstování magnolie

Při výběru místa pro magnolie myslete na to, že je to solitéra, která vyžaduje mnoho místa. Stanoviště opravdu pečlivě vybírejte, nemá ráda přesazování. Vyberte jí polostín a místo, které bude chráněno od severního větru. Co se týká půdy, tak ta je nejlepší humózní a vlhká s mírně kyselou reakcí. Pro magnolii vykopávejte prostornou jámu, do které přidejte kompost nebo rašelinu. Při koupi magnolie s balem si dejte pozor, zda není bal přeschlý. Keř nesázejte příliš hluboko a přiměřeně ho zalijte. Doporučujeme okolí keře namulčovat kůrou nebo listím, udržíte tím vlhkost. Keř magnolie vysazujte v březnu nebo dubnu, lze jej sázet také začátkem podzimu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.