Kadeřavost listů u nektarinky: jak ji vyřešit co nejlépe

Nektarinky

Kadeřavost listů (Taphrina deformans) je poměrně běžnou chorobou nejen u nektarinek, ale také u broskví, meruněk nebo mandloní. Diagnostikovat tuto chorobu není těžké: projevuje se typickým zvlněním a zakroucením listů. Množství plodů je omezeno. Nemoc se obvykle projevuje až brzy na jaře, svůj počátek má ale už v předchozím roce. Choroba přezimuje na spících stromech a šíří se pomocí deště, který ji zavleče do všech zákoutí vašeho ovocného stromu. Účinná ošetření se tedy provádí až po opadu listů na konci podzimu.

Zakročit se dá i dříve

Ještě předtím, než se vyvinou listové pupeny, můžete je postříkat síranem vápenatým. Tato látka je jakýmsi pláštěm, který chrání pupeny před deštěm a také před rozšířením choroby. Jeho nevýhodou je nepříjemný zápach, který se přirovnává ke žluklým vejcím. Pokud se již listové pupeny vyvinuly (na konci zimy), můžete strom nastříkat oxichloridem mědnatým. Ten zabíjí spory hub. V den, kdy provádíte postřik nesmí být větrno a nepředpokládá se ani déšť. Jakmile se objeví špičky listů, je už pozdě na obě uvedená řešení. Pokud tedy letos objevíte kadeřavost, poznamenejte si, že již na konci zimy musíte proti této chorobě zakročit.

Nektarinky

Foto: Pixabay

Jak zvýšit svoje šance?

Pokud se chcete pojistit, že provedená řešení budou fungovat, vyplatí se kombinovat hned několik metod současně. Kadeřavost listů je totiž poměrně zákeřná choroba, se kterou můžete bojovat celé roky. Vzhledem k tomu, že se odráží na množství vašich plodů, je ale důležité proti ní zakročit. Rok od roku se ale stav vašeho stromu může rapidně zlepšovat. Po opadu listů z napadeného stromu je ihned odkliďte. Nedávejte je do kompostu, ale zlikvidujte je. Dobrý nápad je odtrhat všechny poškozené listy z infikovaného stromu a pak je zlikvidovat (ideálně spálit).

Zdravý strom, silný strom

Ať už je váš strom napadený či nikoliv, vyplatí se půdu okolo něj obohacovat živinami. Můžete použít různá hnojiva nebo kompost. Zdravý strom je totiž odolnější vůči různým chorobám. Infikovaný strom, který je dobře vyživený, se lépe z nemoci zotaví. A v neposlední řadě také platí, že zdravý strom znamená vyšší úrodu.

Zdroj: https://goodlifepermaculture.com.au/how-to-treat-leaf-curl-on-your-nectarine-tree/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!