Jiřiny vyžadují vaši pozornost právě teď! Zazimujte je

Jiřina

Jiřiny patří k několika málo rostlinám, které nám dělají radost ještě poté, co ostatní už odkvetly. Při podzimní péči nechte vše na matce přírodě. Jen si všímejte, zda už mrzne, nebo ne. Poté, co vaše jiřiny poprvé vymrznou, počkejte ještě sedm dní, než je vykopejte. Během této doby dozrávají slupky hlíz jiřin a připravují se na zimu. Nevyplatí se odřezávat stonek, prostě nechte rostlinu tak, jak je a čekejte na vymrznutí rostliny.

Jiřiny neodřezávejte

I když u některých rostlin postupujeme před zimou tak, že je zkrátíme až k půdě, jiřiny jsou jiná sorta. Pokud bychom odřezali stonek a pak čekali na mrazíky, mohlo by dojít k tomu, že vlivem mrazu dojde k poškození hlíz. Důvodem je to, že stonek je dutý. Odřezáváme ho tedy až sedm dní poté, co rostlina vymrzne – tedy těsně předtím, než se rozhodneme kopat samotné hlízy.

Vymrznutí je důležité

Jiřiny končí svou sezónu až v okamžiku, kdy „na vlastní kůži“ pocítí mráz. Díky tomu začne proces přípravy hlíz na zimu. Po vymrznutí stonky zčernají, potřebná energie rostliny se hromadí v hlízách, protože se připravují na zimu. Hlízy, které vykopete ještě před prvním mrazem, mají obvykle velmi tenkou slupku a zimu nepřežijí.

Jiřina

Foto: Pixabay

Hlízy po vykopání

Jakmile vykopeme hlízy, odolejme pokušení očistit je proudem vody. Případné nečistoty jemně oklepejte nebo štětcem smeťte pryč. Pokud bychom hlízy vystavili vodě, pak bychom porušili proces vysušování hlíz, který je potřebný pro přežití zimního skladování. Proto je nikdy neomývejte, i když spousta zdrojů právě toto doporučuje.

Jiřiny skladujeme v chladu

Jakmile byly hlízy jednou vykopány, už nesmí zamrznout. Na to myslíme u jejich zimního skladování. Před uložením by hlízy měly být zcela suché. V průběhu skladování minimálně jednou za měsíc kontrolujeme, zda nevidíme začátek hniloby. Skladujeme je v kartonové krabici vyložené novinami v jedné vrstvě. Ideální by bylo, kdyby se vzájemně nedotýkaly. Pokud chcete vytvořit více vrstev, pak hlízy jiřiny zasypte vrstvou rašeliny, na to přijdou znovu hlízy a pak rašelina až do naplnění krabice. Ideální teplota pro skladování je 4 až 10 °C.

Vykopat či nevykopat

Pokud je nevykopete, riskujete, že napřesrok nevyrostou. Řada zahradníků to tak dělá. Jednoduše je po zmrznutí poseká a přikryje vrstvou mulče. Jiřiny napřesrok vykvetou nebo ne.

Zdroje info:

https://www.dahliabarn.com/october-dahlia-care-what-to-do-right-now-with-your-dahlias/

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-a-kdy-zazimovat-hlizy-jirinek.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!