Jezírko s rybičkami v zimě: Jak je to s krmivem, čerpadlem a topítkem

ryby

Máte na zahradě jezírko a necháváte v něm přes zimu ryby? Jak se o šupináče dobře postarat? Jak je to s krmivem? Bez čeho se neobejdete? Poradíme vám, neboť jedině správnou péčí zamezíte možnému úhynu ryb v jezírku.

Zahradní jezírko je krásným doplňkem exteriéru. Pokud jsou v něm ryby, dodává to ještě na větší působivosti. Na druhou stranu to vyžaduje i náležitou péči. Ostatně jako o každého živého tvora. Na co se zaměřit? Co je nedůležitější? A jak je to s krmivem přes zimu?

Ohrožení ryb v zimě

Ryby v jezírku v zimě jsou ohroženy nedostatkem kyslíku. Je tak důležité, aby jezírko nezamrzlo. Toho lze docílit i poměrně jednoduchými způsoby. Mějte na paměti, že nikdy byste neměli rozbíjet vrstvu ledu na menším jezírku sekyrou či kladivem. Otřesy se šíří vodou a v malém prostoru zahradního jezírka zvukové rázy ryby těžce snášejí. Když už by se tak stalo, mnohem lepším řešením je nalít na led horkou vodu. Nicméně ideální je této situaci zcela předejít. Co dělat, aby vám jezírko nezamrzlo?

U velkých jezírek mající hloubku více než 120 cm ryby přezimují i pod ledem. V tomto případě je důležité jen mít jezírko vyčištěné od listí, které by pod ledem tlelo, do vody by tak unikaly jedované plyny. Díky relativně mírnějším zimám není však problém se zazimováním ryb i v menším jezírku. Je však třeba mít v záloze řešení, že by teploty dlouhodobě klesaly pod nulu.

Speciální čerpadlo

Pakliže máte objem jezírka více než 10 m³, je dobré používat v zimě na rozmrazování vody v jezírku speciální čerpadlo. Použít můžete i vzduchování do jezírka. Je třeba dbát na to, aby nedošlo v případě vzduchovacích kamenů nebo čerpadla k víření vody u dna jezírka, kde zpravidla rybičky zimují.

Pro malé jezírko je lepší topítko

U menších jezírek do objemu 10 m³ je dobré zvážit, zda nepoužít topítko do jezírka. Topné tělísko na rozdíl od vzduchování vodu totiž nevíří, ale přímo ji ohřívá. Nedojde tak k vychlazení vody v jezírku, díky čemuž ryby mají větší šanci na přežití zimy bez úhony. Topné tělísko je ideálním řešením i pro jezírka, která mají menší hloubku, maximálně 1 metr.

rybičky

Foto: Pixabay

Krmení ryb přes zimu

Pokud průměrná teplota klesne pod 15 °C, je třeba snížit množství podávaného krmiva. V případě klesnutí teploty pod 10 °C, už ryby nekrmte. Rybky se tak ukládají k zimnímu spánku a přestávají potravu přijímat. Je zásadní, abyste se vyvarovali překrmování. Jídlo navíc je dobré z jezírka hned odstranit. Mějte na paměti, že méně je více.

Zdroj: hobby.instory.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay