Jetelíček: Symbol šťastného nového roku

Jetelíček

Jetelíček neboli čtyřlístek se v mnoha zemích považuje za symbol štěstí a také za symbol šťastného nového roku.  Jedna pověra pak říká, že poslední den roku má čtyřlístek přejít k dalšímu majiteli, aby mu také přinesl štěstí.

Rod Oxalis

Jetelíček patří do rodu Oxalis, který zahrnuje vytrvalé rostliny pěstující se na zahradách i v domácnostech.  Název je odvozen od kyselé chuti listů, připomínající šťovík. A kvůli kyselosti se také někdy říká místo oxalis ‘‘Zaječí zelí‘‘ nebo šťavel. Tento kyselý rod má více než 800 druhů pocházející ze střední Evropy, Střední a Jižní Ameriky nebo ze střední Afriky. Jetelíček je typický svými tenkými stonky, ze kterých vyrůstají listy složené ze tří nebo čtyř menších lístků do známého tvaru čtyřlístku. Lístky se vyskytují ve třech různých barvách a to ve světlezelené, červené nebo hnědé. Květy pak mohou mít barvu růžovou, bílou či žlutou.

Pěstování čtyřlístku

Oxalisy potřebují především hodně světla. Vyhovuje jim i přímé slunce, na kterém hezky kvetou a zbarvují listy.  Dobře se jim také daří na severním okně. Co se týká půdy, jsou nenároční. Vystačí si s písčitohlinitým substrátem složeným z písku, kompostu a rašeliny a to v poměru 3:2:1. Rostlina je chladnomilná a ideální teploty se pohybují do 20 °C.  Během jara a léta hodně zalévejte, po odkvětu už zálivku omezte, ale nenechte  zeminu vyschnout.

Jetelíček

Jaký druh si vybrat?

Pro pěstování doma je na výběr několik druhů oxalis. Třeba oxalis acetosella, který obsahuje komplex minerálních látek, vitamínů C a organické kyseliny. Má tak léčivé účinky. Dále oxalis triangularis má trojčetné listy a je symbolickou rostlinou Keltů. Vysazuje se na podzim a kvete na jaře.  Odolný vůči zimě je oxalis adenophylla. Velkou chloubou tohoto druhu jsou stříbřitě zelené listy a fialovo – růžové květy.  Do závěsných nádob nebo balkónových nádob se zase skvěle hodí oxalis vulcanicola s tmavými listy a žlutými květy.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.