Jedovaté rostliny, které byste neměli umísťovat do dětského pokoje – nemáte je tam náhodou?

dítě rostliny

Zaměříme se na několik rostlin, které byste do dětského pokoje umísťovat neměli, a to ani tehdy, pokud místnost obývá domácí mazlíček. Některé z nich jsou totiž jedovaté či mohou dítěti způsobit alergie, dýchací potíže či po pozření těžkou otravu. Děti jsou zvídavé, proto je může napadnout, že by list, květ či plody rostliny ochutnaly. Z toho důvodu je dobré uvážit, jaké rostliny zde máte. 

Rostliny, které nejsou vhodné

Mezi rostliny, které se řadí mezi jedovaté a od dětí byste je měli oddálit, patří například dračinec, monstera, brambořík persk, užovník, velice oblíbený zaiokulkas také, oleandr obecný, filodendron, řemenatka, mandevila, kala, amarylis, břečťan a lopatkovec. Mimo rostlin, které jsou považovány za celojedovaté, existují také druhy, které mohou způsobovat alergie, ekzémy, záněty kůže, očí a mnoho jiných nepříjemných potíží. Mezi ně patří například fíkus. Pokud dítě přijde do kontaktu s mízou rostliny, může mu způsobit vyrážku. Stejně tak působí šeflera.  

Foto: Pixabay

Rozmyslet byste si také měli asparágus. Plodí zajímavé a lákavé červené plody, které jsou jedovaté. Děti by tyto bobulky mohly zlákat k ochutnání. Mezi další rostliny, které obsahují šťavelan vápenatý, který způsobuje nevolnosti, křeče a zvracení, patří šťavel purpurový. Sice se jedná o poměrně atraktivní rostlinku, která je také nenáročná na péči a můžeme je pěstovat doma i venku, jsou však nevhodné do dětského pokoje. 

Květiny, ze kterých může bolet hlava

Kromě rostlin, které jsou jedovaté, byste měli dávat pozor i na ty, které voní tak, až vás z nich bolí hlava. Například jasmín, lilie, konvalinky (navíc jsou jedovaté), voskovka masitá, gardénie a mnoho dalších rostlin s ohromující vůní. Pokud si tyto rostliny nechcete odepřít, umístěte je raději do větší místnosti, například na chodbu či do obývacího pokoje. 

Gardénie
Foto: Pixabay

Máte doma alergika?

Pokud dítě trpí alergií či astmatem, měli byste jeho pokoj ponechat bez květin. Nejde tedy pouze o jedovaté rostliny, ale také o hlínu v květináči, která může obsahovat plísně. Doporučujeme, abyste se v takovém případě rostlinám vyhýbaly. Nebo do pokoje umístěte ty, které lze pěstovat hydroponicky.   

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/idealni-kvetiny-do-detskeho-pokoje-na-ktere-dat-naopak-pozor-protoze-jsou-jedovat, https://hobby.instory.cz/3664-pokojove-rostliny-do-detskeho-pokoje-ktere-jsou-vhodne-a-jake-tam-naopak-nepatri.html

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)