Je čas vybrat travní osivo

Travní osivo

Osivo pro krásný trávník je třeba vybírat velmi obezřetně. Spousta lidí si stěžuje na to, že jim tráva příliš neroste a ve finále vypadá travnatá plocha nevzhledně. Pravda je taková, že velmi často za situaci může nevhodný výběr osiva. Vše se odvíjí především od půdního podkladu, kterému byste se měli při volbě travní směsi co nejvíce přizpůsobit. Podívejme se tedy konkrétně na jednotlivé travní osivo a poukažme si na mnohé jeho vlastnosti.

Luční travní směsi

Potřebujete-li zatravnit větší pastviny nebo louky, vyplatí se koupit luční směs. Optimální je zejména tehdy, když potřebuje získat kvalitní zásoby sena. Součástí osiva jsou totiž nejen velmi vytrvalé a silné druhy travin, ale také jetel, vojtěška a mnohé ostatní příměsi, které mohou být součástí travního porostu.

Travní směsi určené na zahrady

Jestliže potřebujete trávu do klasického zahradního prostoru, můžete volit například parkovou anebo hřištní směs. Často se také prodává přímo zahradní směs. Vše se odvíjí od konkrétní lokality, v níž by měl trávník růst. Pokud je vaše stanoviště velmi suché, rozhodně se vyplatí nákup nějaké rezistentnější směsi, která nevyžaduje neustálou vlhkost. Některé osiva naprosto v pohodě přečkají klidně i nějakých 30 dní trvající sucho. Naopak do stínu je vhodné koupit travní směs, která nepotřebuje tolik sluníčka.

Specifické travní směsi

Jestliže potřebujete například dosadit trávník do poškozených míst, vsaďte na speciální směs, která je za tímto účelem vyšlechtěna. Trávník může být také poničen v důsledku chování zvířat, mechu anebo plísně. Specifická travní směs zajistí jeho extrémně rychlou revitalizaci. Pro reprezentativně vzhlížející trávníky se hodí golfová směs. Ta je pochopitelně poněkud dražší. Chcete-li mít počátky péče o trávník bez práce, vyplatí se nákup travního koberce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.