Jarní výsadba česneku

Jarní výsadba česneku má oproti té podzimní některé výhody. Jednou z nich je to, že se nemusíme obávat houbomilky česnekové, což je druh mouchy, která s oblibou napadá česnek vysazený na podzim. Tento škůdce dokáže spořádat celou úrodu. Navíc, pokud je zima příliš teplá, nedočkáme se s česnekem zasazeným na podzim takové úrody, jakou bychom chtěli. Ať už máte zasazeno na podzim nebo ne, možná vás bude zajímat také možnost jarní výsadby česneku.

Kdy s výsadbou začít?

S výsadbou česneku je potřeba začít hned jak povolí první mrazy. Obvykle se tak děje hned na začátku března, jinak lze ale vysazovat klidně až do května. Kupte si kvalitní sadbový česnek nebo můžete použít i svůj česnek z loňského roku. Rozberte jej na jednotlivé stroužky. Veškeré poškozené stroužky vyhoďte, nic dobrého z nich nevzejde. Poté stroužky namořte v 5 % roztoku sulky. Uděláte to jednoduše tak, že česnek na 10 až 12 hodin do tohoto roztoku ponoříte a po vylovení z roztoku jej nechte oschnout.

Česnek: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsadba česneku

Takto namořený česnek již můžeme vysadit. Připravte si řádky, od sebe vzdálené 25 až 30 centimetrů. Do nich budete vkládat jeden stroužek po druhém – od sebe ve vzdálenosti asi 10 centimetrů. Sázecím kolíkem udělejte malý důlek, do kterého přidejte špetičku startovacího hnojiva. Na hnojivo přijde samotný stroužek – kořenovým krčkem směrem dolů. Pokud se vám podaří zasadit česnek kořenovým krčkem nahoru, česnek by měl vyrůst i tak, ale nebude tak velký. Poté důlky zahrneme zeminou a důkladně zalijeme.

Péče o vysazený česnek

Pamatujte si, že za tři týdny od výsadby bude potřeba česnek opět přihnojit. Také se zaměřte na odstraňování plevele. Tuto činnost provádějte často, odborníci tvrdí, že odplevelovat byste v rámci jedné sezóny měli až šestkrát. Při odplevelení zároveň okopávejte – zabijete tak dvě mouchy jednou ranou – zbavíte se plevele a ještě prokypříte půdu, což se na kvalitě česneku pozitivně projeví.

Česnek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!