Japonský javor a další odrůdy

Různé druhy javoru prostě do zahrady patří. Javory jsou rozmanité jak různými tvary, tak svoji velikostí, tvarem koruny a listů. Javory budou zdobit vaši zahradu zvláště na podzim, a to svými krásně zbarvenými listy žluté, žlutooranžové, oranžové, červené až karmínové. Některé druhy javorů se pyšní také dekorativní kůrou. Rozhodnete-li se pro pěstování japonských javorů, jejich měnící se barva listů v průběhu roku a různý tvar koruny vám pak ozdobí v nádobách balkon či terasu.

Odrůdy javorů

Máte-li menší či středně velkou zahradu, doporučujeme vám pořídit si například javor japonský, na který se dnes v příspěvku zaměříme. Vaši zahradu může ozdobit také javor dlanitolistý, který je pro pěstování v zahradách velmi oblíbený, protože jde o velmi krásně zbarvený listnatý strom. Pěstuje se také javor babyka, javor mléč a další méně vzrostlé javory. Jejich výška dosahuje od dvou do pěti metrů. Javor klen je sice krásný strom, nicméně na vysazování do zahrad či parků se nehodí.

Japonský javor

Japonský javor je opravdu nádherný listnatý strom s mnoha lákavými tvary a barvami listů. Pěstovat ho můžete také vy, kteří nevlastníte zahradu. Stačí si vybrat druh, zasadit jej do nádoby a umístit na větší balkon či terasu. Ideální je, když si zasadíte rovnou dva stromky javoru japonského, samozřejmě v různé barvě a velikosti. Do nádob se hodí pro svůj pomalý růst. Sazenice japonských javorů se dají pořídit v různých velikostech, podle toho také musíte pořídit vhodnou nádobu. Ideální je pořídit si nádobu z mrazuvzdorného materiálu, protože tak nebudete muset javor přesazovat po každé zimě.

Pěstování japonského javoru v nádobách

Pro pěstování javoru si připravte kyselejší zeminu bez zvýšeného obsahu vápna. Do zeminy můžete přimíchat i kompost. Pro zasypání povrchu půdy si nachystejte drcenou kůru. Na dno květináče nasypejte vrstvu drenáže z keramzitu, ta totiž zabrání přemokření zeminy a uhnívání kořenů. Nezapomeňte na dostatek drenážních otvorů. Japonské javory nejsou na pěstování náročné. Nevysazujte je však na místa, kde je průvan a přímé slunce. Pokud i tak zvolíte takové místo, chraňte je nějakou zástěnou. I následná péče po vysazení není náročná. Javor přihnojte zhruba dva měsíce po výsadbě. Zálivka je velmi důležitá. Javorům nesvědčí ani přemokření, ani přeschnutí. Zalévat byste je měli buď dešťovou, nebo alespoň odstátou vodou. Pravidelně přihnojovat od jara do podzimu každé dva týdny je začněte, když rostliny vytváří nové výhony. Důležité je také zazimování, přestože je javor mrazuvzdorný. Květináč obalte buď jutou, nebo bublinkovou fólií. Na povrch květníku přidejte vrstvu pomačkaných novin, obalte ji fólií nebo netkanou textilií. Obalit můžete do netkané textilie také celý stromek.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.