Jaký je na pěstování buxus

Buxus sempervirens neboli Zimosráz je u nás velice oblíbený keř, který slouží jak v zahradách, tak okrasných parcích jako základní dřevina pro živé ploty. Pěstuje se také v nádobách pro dekoraci. Dorůstá výšky zhruba tří metrů a roste pomalu. Rostlina je poměrně nenáročná na pěstování. Ale pozor, rostlina je jedovatá, proto velice dobře zvažte kvůli dětem či domácím mazlíčkům, zda si ji vysadíte do své zahrady.

Buxus – pěstování

Buxus je listnatá dřevina s malými lístky, která neopadává a je mrazuvzdorná. Kvete v dubnu až květnu. Květy jsou žlutozelené, nicméně u tvarovaných keříků se květů dočkáte jen sporadicky, protože při řezu dochází k odstranění květních výhonů. Buxus potřebuje slunné stanoviště a dostatek vláhy. Vadit mu nebude ani stín, ale keře nebudou tak bohaté. Zalévejte jej vydatně, ale zeminu nechejte proschnout. Nejlépe roste na vápenitých a hlinitých půdách. Buxus pravidelně přihnojujte od poloviny dubna a pokračujte až do začátku srpna. Ideální hnojivo na buxus je speciální organicko – minerální NPK hnojivo, které je pro rostliny s vyšším požadavkem na vápník.

Kdy stříhat buxus

Pravidelné stříhání buxusů jednou měsíčně je nutností, protože tím keř houstne. Tvarovat jej můžete do koulí, polokoulí, pyramid, spirál, kostek a mnoha dalších tvarů. Nejvhodnějším obdobím pro stříhání buxusu je duben až září. Na stříhání zvolte oblačnější počasí, určitě nestříhejte, když svítí slunce, zbytečně by mohlo dojít ke spálení listů. Začněte stříhat od shora dolů a od středu do stran, postupně po celé ploše po menších částech. Zvolte si tvar, který už pak budete jen udržovat. Ideální tvar získáte při opakovaném stříhání. Na stříhání složitějších tvarů doporučujeme použít šablonu. Pro stříhání jsou nejvhodnější mechanické, velmi ostré nůžky.

Množení buxusu

Buxus můžete množit buď metodou řízkování, nebo hřížení. Pěstební substrát by měl obsahovat drnovku, listovku, kompost a písek. Koupit si buxus není problém. Existují zahradnictví specializovaná na prodej buxusů, kopíte ho i v klasickém zahradnictví či v internetovém obchodě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.