Jaká je na pěstování juka

Juka je nádherná solitéra, která zkrášlí váš interiér v zimě, v létě bude zdobit váš balkón či terasu. Juka vláknitá může růst i na vaší zahradě, protože se jedná o mrazuvzdornou rostlinu. Jaké je pěstování této teplomilné rostlinky doma i na zahradě?

Juka se představuje

Juka neboli Hesperoyucca, jak ji nazývají odborníci, se řadí do čeledi agávovitých. V současné době je známo okolo čtyřiceti druhů keřů a stromů. Pochází ze Severní a Střední Ameriky a Indie. Pěstovat můžete buď juku se silným dřevitým kmínkem a dvěma či více růžicemi zelených, velkých listů až 120 cm dlouhých, nebo juku bez kmínku, která má jednu listovou růžici.

Juka – pěstování

Juka má ráda jak rozptýlené, tak i přímé světlo. Zalévat ji musíte pravidelně, avšak mírně. Pokud byste rostlinku přelili, zežloutnou jí listy a změkne kmínek. V tomto případě musíte rostlinku ihned přesadit do nového substrátu, jinak uhyne. Substrát tedy udržujte pouze mírně vlhký, ne přemokřený. Přihnojovat tekutým hnojivem pro palmy můžete jednou za tři týdny. Pokud máte v bytě suchý vzduch, rostlinu můžete i rosit. V létě juku přeneste na balkon či terasu. Vyvarujte se místu, kde na ni bude přímo svítit slunce, chraňte ji před průvanem i deštěm. V zimě omezte zálivku, nehnojte a umístěte juku například do zimní zahrady, ale pokud ji nemáte, zajistěte jí místo s nižšími teplotami. Každé jaro juku přesaďte do většího květináče s dobrou drenáží. Množí se řízkováním.

Juka na zahradě

Na zahradu si vysaďte juku vláknitou. Pěstovat ji můžete buď jako solitéru, nebo po dvou či třech. Vypadá jako malý trsnatý keř s listy složenými do přízemní růžice. Může dosáhnout až 75cm a rozrůst se až do šířky 1 m. Juka na zahradě potřebuje dobře drenážovanou půdu. Vysaďte ji na slunné stanoviště. Ve stínu vám sice také poroste, ale moc nepokvete. Zalévejte pouze nově vysazené rostliny, juka si vystačí s vodou ze srážek. V době květu, tj. od poloviny června se nad každou růžicí objeví květní stonky s velkými krémovými květy. Pokvete vám až do července. Je mrazuvzdorná, dobře se vyrovná i s dlouhodobým obdobím sucha. Odstraňujte rostlině suché listy a po odkvětu odstraňte i celé stvoly. Juka tvoří postranní růžice, které se pak používají k množení. Juku může z chorob napadnout listová skvrnitost. Odstraňte buď celou rostlinu, pokud je silně napadená, nebo jen napadené listy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.