Sklizeň česneku a jeho využití

Pokud česnek sklidíte a dobře ho uskladníte, vydrží vám až rok. Samozřejmě záleží na druhu a skladovacích podmínkách. Je důležité vědět, kdy česnek sklidit, protože se vám v zemi začne rozpadat a hůř se vám bude sklízet. Přiděláte si práci a zkrátíte jeho životnost. Poradíme vám, jak na sklizeň česneku, aby vám dlouho vydržel.

Nejvhodnější doba na sklizeň česneku

Česnek sklízejte v létě, ideální je doba od začátku června do poloviny srpna. Česnek dozrává za 16 až 36 týdnů po vysazení a sklizeň se odvíjí od odrůdy. Důležitým faktorem je také průběh vegetace. Dozrálý česnek poznáte jednoduše. Horní třetina natě musí být uschlá. V podstatě je to stejné jako u cibule. Pěstujete-li česnek paličák, správnou dobu sklizně u něj poznáte tak, že se začnou napřimovat ponechané květní stvoly. U česneku nepaličáku budete mít žlutou polehlou nať.

Jak sklízet a sušit česnek

Na sklizeň česneku použijte rycí vidle, kterými uvolníte palice. Povysuňte je nad zeminu a vytáhněte je. Palice očistěte od zeminy. Česnek svažte i s natí do otýpek po 10 až 15 kusech a zavěste na vzdušné místo, kde ho necháte uschnout. Nať se neodstraňuje, protože je potřeba k pletení copů. Česnek v copech se velmi dobře skladuje a zároveň vám také šetří místo. Přizdobený například sušenými rostlinami je velmi pěknou dekorací. Pokud ho nechcete svazovat, druhý způsob je takový, že jednotlivé palice naskládáte volně do bedýnek ze dřeva, popřípadě na dřevěnou či hliněnou podlahu. Po vysušení nať, pokud tedy nebudete plést copy, zkraťte zhruba 3 cm nad cibulí a kořeny zkraťte o půl centimetru. Nepaličáky se zkracují zalomením, paličáky odstřižením nůžkami.

Skladování česneku

Pokud začnete sklízet pozdě, nať se odtrhne a palice se bude rozdělovat na jednotlivé stroužky. Takový česnek se velmi špatně uskladňuje, a navíc hrozí riziko napadení skládkovými chorobami. Česnek, který je správně sklizený i usušený, se bude dobře skladovat a při zachování podmínek skladování vám může vydržet až do příští úrody. Podmínkou skladování je tedy umístění na dobře větraném místě či v průvanu a teplota kolem nuly. Velké mrazy česneku škodí. Česnek pak využijte nejen v kuchyni, ale vhodný je i jako lék.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.