Jak vybrat meloun? Nápověda zralosti skutečně existuje

Meloun

Meloun je skvělé letní ovoce. Určitě ale znáte také zklamání, když si domů přinesete meloun, který není uvnitř zralý. Nejenže je to ztráta peněz, ale takový meloun obvykle neváží zrovna málo. Tahat se s ním z obchodu, abyste doma zjistili, že máte plod bez chuti, je k naštvání. Existuje ale několik známek, které vám mohou napovědět už v obchodě, že meloun bude mít uvnitř krásně červenou barvu. Zde je jejich přehled.

Meloun a jeho vzhled

V první řadě zkontrolujte, zda je slupka melounu nepoškozená. A přitom už nezáleží na tom, jestli má žlutou, zelenou barvu nebo je žíhaná či ne. To nehraje roli. Říká se, že kulaté melouny jsou sladší, nicméně záleží na odrůdě. Rozhodně se ale vyplatí sledovat, takovou tu světlejší skvrnu na melounu. Obvykle má žlutou barvu. Čím je tmavší, tím je zralejší meloun bude, protože měl čas dozrát na sluníčku. Tato žlutá skvrna vznikla v místě, kde se meloun dotýká půdy a nesvítí na něj slunce. U předčasně odtržených melounů je tato skvrna příliš světlá.

Meloun

Foto: Pixabay

Na stonku také záleží

U melounu bychom se měli zaměřit také na stonek. Pokud pěstujete vlastní melouny, víte, že jakmile stonek uschne, je to znamením, že je meloun zralý a můžete jej sklidit. Stejným způsobem by měl být sklizen také meloun, který kupujete v supermarketu. Jeho stonek by měl být tedy uschlý. Pokud je překroucený, je to známkou toho, že jej pěstitel otočil o 360 stupňů. To mělo urychlit jeho zrání. Takový meloun raději nekupujte.

Dutý zvuk melounu

Jedná se asi o nejznámější trik vůbec. Když na meloun poklepete, měl by znít dutě. Pokud neslyšíte dutý zvuk, pak je meloun s největší pravděpodobností nezralý. Jakkoli je tato metoda známá, není příliš spolehlivá, protože odhalit dutý zvuk – to se nemusí podařit každému.

Přičichněte

Posledním aspektem, který vám může napovědět zralost melounu, je jeho vůně. Platí to ale zejména při výběru žlutých melounů. Čím více meloun vodní, tím více je zralý – a sladký! U vodních melounů ale můžete také čichem odhalit zralost. Vůně by měla být příjemná. Je-li příliš intenzívní, může to znamenat, že meloun je přezrálý.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vybrat-meloun-20300704.html

https://itesco.cz/hello/clanek/jak-vybrat-vodni-meloun-musi-splnovat-5-kriterii/19421/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!